Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yüksek tansiyonu olanlar daha dikkatli beslenmeli

Yüksek tansiyonu olanlar daha dikkatli beslenmeli
Spread the love

Yüksek tansiyonu olan hastalar beslenmelerine daha fazla dikkat etmek zorundalar. Uzmanlar özellikle yağlı ve yağda kızartılmış besinler konusunda yüksek tansiyonu olan hastaları uyarıyor.

Hamur işleri hamur tatlıları kırmızı et yağda kızartılmış besinler ve sakatatlardan uzak durmaları gerekiyor. Sadece yiyecekler değil içecekler konusunda da yüksek tansiyon hastaları dikkatli olmalılar kahve çikolata şekerli gazlı içecekler tuz margarin ve aşırı çay tüketimi tansiyonu yükseltiyor. Bu rahatsızlığı olan kişiler günün 24 saatinde besin düzenini çok iyi oturtmalı ve yemek yeme konusunda hiçbir zaman aşırıya kaçmadan günü tamamlamalılar.

Sibel Bölek bu konuyla alakalı yazılı bir açıklama yaptı. Kalbin kan pompalarken oluşturduğu basınca tansiyon denildiğini ve kan basıncının tansiyonda yükselmesi ile organlarda damarlarda tıkanma ve kireçlenme gibi sorunlar yaşanabildiğini söyledi. Bunun sonucunda da damarın bulunduğu organlarda ölümcül hastalıklar meydana gelebiliyor. Sibel Bölek yüksek tansiyonun kısa ve uzun vadedeki olumsuz etkilerinden kurtulmak için kan basıncının normal sınırlarda tutulması gerektiğini söylüyor.

Tansiyonu yükselten besinlerden uzak durmak bu konudaki yapılacak ilk iş olarak dikkat çekiyor. Hareketli bir yaşam biçimini tercih etmek egzersizlerle desteklemek ve bol su tüketmek tansiyon seviyenizi belirli bir seviyede tutacaktır.

Sibel Bölek Yüksek tansiyon şikayeti olan kişilerin sebze yemeklerine ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyor. Kırmızı et tüketiminin maksimum haftada iki kez olmasını söyleyen Sibel Bölek kırmızı et yüksek tansiyon hastaları için son derece tehlikeli bu tarz hastalar katı yağlardan uzak durmalıdır yemekler hazırlanırken bu tarz hastalar için tuz ilavesi mümkün olduğunca minimum seviyelerde olmalıdır.

Ayrıca yüksek tansiyon hastaları sigara kullanıyorlarsa bir an önce sigarayı bırakmalılar. Yüksek tansiyon hastaları için sigara kullanımı çok önemlidir potasyumdan zengin olan muz elma kayısı havuç üzüm şeftali gibi besinler ve yüksek tansiyon hastası bireylerde kan basıncını düşürebilir.