Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yüksek tansiyon kalbin en büyük düşmanı

Yüksek tansiyon kalbin en büyük düşmanı
Spread the love

Birçok insan yüksek tansiyonun ne kadar önemli bir rahatsızlık olduğunu bilmiyor ve hafife alıyor. Ani ölümleri getiren kalp yetmezliğine yol açan yüksek tansiyonun mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Konuyla alakalı kardiyoloji bölümünden Profesör Dr. İlke Sipahi kalp yetmezliği ve tedavi yöntemleri ile alakalı önemli açıklamalar yaptı.

Sorun büyük değil gibi gözükse de ani ölümlere götüren kalp yetmezliğine yol açabiliyor. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi ve uzman bir Hekim tarafından kontrol altında olmak gerekiyor. Kalp yetmezliğine yakalanmamak için yıllık tansiyon kontrollerini yanında kardiyolojik testlerinde yapılması gerekiyor. %2 oranında görülen kalp yetmezliği ancak ilerleyen dönemlerde kalp yetmezliği tehlikeli ve ölümcül olabiliyor.

Kalp performansının azalması sonucunda kalbin doku ve organlara gerekli yeterli kanı gönderilmemesi durumunda kalp yetmezliği ortaya çıkıyor. Kalp yetmezliğinin en büyük risk faktörleri arasında yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı yatıyor.

Uzmanlar kalp yetmezliğinden korunmak için yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığına neden olacak durumlardan kaçınmaları gerektiğini söylüyor. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının yükselmesi ile birlikte kalp yüksek basınca karşı çalışınca tükenme durumuna gelebiliyor. Bu gibi durumlarda damar tıkanıklığını yeterince kan alamayan kalbin dokusu ve bozuluyor kalp yetmezliğinin bazı belirtileri var hemen aşağıda bu belirtileri görebilirsiniz.

  • Eforla gelen nefes darlığı, ileri evrede dinlenme halinde nefes darlığı
  • Vücutta su birikmesine bağlı ödem
  • Çabuk yorulma
  • Çarpıntı
  • Göğüs ağrısı
  • Karında şişlik
  • Hızlı kilo artışı
  • Baş dönmesi, sersemlik, bayılma
  • İştah kaybı ve bulantı
  • Sık öksürmek

Kalp yetmezliği son dönemde artış göstermeye başladı sadece Türkiye’de değil bütün dünyada kalp yetmezliği son 20 yılda %10 oranında artış gösterdi kalp yetmezliği sinsi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor ve son evrede kendini iyice göstermeye başlıyor.