Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yüksek gelirli ülkelerde kanser 50’li yaşlarda en yüksek ölüm nedeni

Yeni Eğitim Döneminde Kırtasiye Parasındaki Son Gelişmeler
Spread the love

Kanada’da bir üniversite de yapılan araştırmaya göre orta ve yüksek gelirli ülkelerde 50’li yaşlardaki ölüm nedenlerinin başında kanser geliyor. Bu rakamlar refah seviyesi yüksek olan ülkelerde daha fazla olurken kanserden hayatını kaybeden insanların sayısı her geçen gün artıyor. Yapılan araştırma sadece bir ülkeyi kapsamıyor.

Kanada’nın önemli üniversitelerinden olan McMaster Üniversitesi 5 kıtada 21 ülkede binlerce insan üzerinde araştırmalar yaptı. Üniversite binlerce insanın yaşamını inceledi ve sonuçları ortaya çıkardı.  50’li yaşlarda olan birçok insan bundan sadece birkaç yıl önce kalp damar hastalıkları ya da benzer hastalıklardan hayatını kaybediyordu. Artık günümüzde kanser 50’li yaşlarda olan birçok insanın kabusu olmuş durumda.

Kalp rahatsızlıkları ve inme halen daha 50’li yaşlarda olanlar için önemli bir sağlık sorunu olsa da ilk sırayı kanser rahatsızlıkları alıyor. Orta ve gelişmiş ülkelerin büyük kısmında kalp damar rahatsızlıkları 50’li yaş grubunu tehdit ediyor.

11 Bin İnsan Hayatını Kaybetti

Yapılan araştırmalara göre ölümler 3 ana kategoriye ayrıldı. Düşük, orta ve yüksek gelir düzeyi olarak 3 kategorideki insanlar incelendi. İnceleme süreçleri içerisinde 11 binden fazla insan hayatını kaybetti.

İki binden biraz daha fazla insanın neden hayatını kaybettiği ise bilinmiyor. Yine yapılan bir araştırma 2005-2016 yılları arasında 162 bin 534 insanın yaşamlarının incelendiği ve 50’li yaş kategorisinde hayatını kaybedenlerin büyük kısmının kalp rahatsızlığından dolayı hayatını kaybettiğini ortaya çıkarıyor.

Günümüzde kalp damar rahatsızlıkları halen daha çok büyük bir sorun olsa da kanser geleceğin ve günümüzün en büyük sorunları arasında yer alıyor.  Uzmanlara göre gelecek dönemde kanser, kalp rahatsızlıkları ve inme 50’li yaşlardaki insanların en büyük kabusu olacak.