Warning: file_get_contents(): http:// wrapper is disabled in the server configuration by allow_url_fopen=0 in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: no suitable wrapper could be found in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

YÖK başkanı vakıf üniversitesi açıklaması yaptı

YÖK başkanı vakıf üniversitesi açıklaması yaptı
Spread the love

Yükseköğretim Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, YÖK’te tertip eden bilgilendirme toplantısında yükseköğretimde tedavi ve vakıf üniversitelerine yapması tasarlanan iyileştirmeler üstünde durdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe Ulus Kurultay ve Kültür Merkezi’nde tertip eden Yükseköğretim Akademik Sene Açılış Töreni’ndeki, kimi vakıf üniversitelerinin hâsılat merkezli çalıştıklarına değin sözlerinin hatırlatılması üstüne Saraç, “Cumhurbaşkanımızın beyanı, milletimiz doğrulusunda uygulanan tek teşhisin, en üst seviyede tek ikaz şeklinde tekrarlanmasıdır. Ben alakalı kurumların bu husustaki uyarıyı öneme alacağını tahmin ediyorum.” diye konuştu. Saraç, vakıf üniversitelerini vergisiz hâsılat yolu olarak gören bazı kurumlar olduğuna işaret ederek, “Bunlara yok dersek şunlar gerçeklik aleminden yok olmuyor.

Bunlar ne yazık ki varlar ve her sene Yükseköğretim Denetleme Heyetinin yaptığı alışılmış olan denetlemelerde ve raporlarda, defa devasa rakamlarda (yüz milyonlarca liralık) kaynak transferi yapıldığı teyit ediliyor. Biz bu kaynakların üniversitelere döndürülmesi için çalışıyoruz.

Biz yükseköğretimin tüm zihni mesaisini, niteliğin henüz yükseltilmesi ve kalitenin artırılması için harcamasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Saraç, hâsılat merkezli gayret gösteren vakıf üniversitelerinin, vakıf mantığıyla toplum yararına çalışmayı ilke edinenlere de zarar verildiğini söyleyerek, “Burada esas rencide olanlar, işlerini doğru yapmış, ülkenin kalkınması istikametinde devasa katkılar gerçekleştiren nitelikli vakıf üniversiteleridir.

Onlar, bu çürük elmalar sebebinden aynısı potada değerlendirilmekten defa rahatsızlar. Hâlbuki kimi vakıf üniversitelerimiz hem vatan içerisinde hatta vatan dışında Türkiye’nin medarıiftiharıdır.