Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yeni Zelanda kızamık vakasıyla uğraşıyor

Yeni Zelanda kızamık vakasıyla uğraşıyor
Spread the love

Yeni Zelanda 2019 yılı başından bu yana kızamık vakası ile uğraşıyor. Yayımlanan rapora göre 2019 yılı başında bugüne kadar 1051 kişi kızamık oldu. Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı ülkede patlak veren kızamık salgınıyla mücadele etmeye çalışıyor. Ocak-Eylül dönemi kızamık vakasında sayı 1051 e bulmuş oldu. Yeni Zelanda’daki kızamık vakalarının büyük kısmı ülkenin en büyük şehri olan Auckland’da görüldü.

Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı 1-50 yaş arası herkesi aşı olmaya davet ediyor. Hastalık riski bulunan vatandaşların tamamı aşı yapılacak diğer insanları tehlikeye atmamak adına işten okuldan veya halka açık yerlerde uzak durmaları konusunda da uyarılar yapılıyor.

Bakanlık ayrıca en fazla kişinin kızamığa yakalanmış olduğu şehir Auckland’a gelmeden önce mutlaka aşı olunması gerektiğini söylüyor. Bu şehre gelmeden önce 2 hafta öncesinde aşı olunmalı ABD Hastalıkları Koruma ve Önleme Merkezi de Yeni Zelanda’yı ziyaret etmeden önce aşı olunmasını içeren bir tavsiye yayınladı.

Son birkaç yılda kızamık bazı gelişmiş ülkelerde tekrar ortaya çıkmaya başladı. Öksürük döküntü ateş ile başlayan bulaşıcı ve ölümcül Kızamık hastalığı son dönemde çok fazla gelişmiş ülkede görüldü. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, dünya genelinde 2019 yılının ilk üç ayında görülen vaka sayısı, geçen yıla göre 4 kat daha arttı.

Kızamık hastalığı öksürme ve hapşırma ile birlikte çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Yapılan araştırmalara göre 1963’ten önce kızamık her yıl 2,6 milyon kişi hayatını kaybetti. Kızamık hastalığı sayısı vakalarının yeniden görülmeye başlanması ile birlikte 2016 yılına kadar istikrarlı bir şekilde düşüyordu İngiltere ve Galler’de 2018’de 991, 2017’de de 284 kızamık vakasıyla karşılaşılmıştı.

Gelişmiş ülkelerdeki kızamık vakalarının artmasındaki ana nedenlerin başında psikolojik ve dini sebepler ya da çeşitli kaygılarla çocukların aşılatılmamasından kaynaklandığı düşünülüyor.