Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yeni öğretmenlik yasası görüşüldü

Yeni öğretmenlik yasası görüşüldü
Spread the love

MEB, eğitim sendikalarının başkanları ile bir araya geldi. Görüşmeye Bakan Muavini Mustafa Safran, Eleman Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ile Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan iştirak etti.

Görüşmenin gündeminde yeni “Öğretmenlik Mselek Yasası”, sözleşmeli öğretmenlik ve özlük hakları, yönetici atamaları başlıklarının ele alındığı haber edinildi. Cumhuriyet’in edindiği istihbarata göre, müzakerenin ana maddesini MEB’in aylardır üstünde çalıştığı ve bakanlığın planlamasında 2019’da çıkarılmasını öngördüğü yeni “Öğretmenlik Meslek Yasası” meydana getirdi.

Yasa taslağına ait çalışmaların MEB doğrulusunda tamamlandığı fakat parasal planlaması için aylardır Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onayında bekletildiği haber edinildi.  Öğretmenlere ufak de olsa ek özlük haklarının tanınacağı belirti edilen taslağa ait de sendikalarla görüşmede Bakan Muavini Safran’ın parasal çoğunluklu tek sunu yaptığı aktarıldı.

Yasa taslağında okulların koşulları, bulundukları bölgeler ve imkânlarına göre A, B ve C olarak sınıflandırılacağı haber edinildi. Bu kapsamda okul yöneticilerinin de bu kategorilere göre belirleneceği ve aylık haklarının da bu kapsamda farklılık yaşanacağı ifade edildi.

MEB’in tek devre programa çalıştığı fakat öğretmenler arasında defa tartışılan kariyer basamaklarına da geri dönüş uygulanacağı haber edinildi. Daha evvel “Öğretmen, Eksper Öğretmen, Kıdemli Eksper Öğretmen, Başöğretmen” gibi başlıklarla tartışılan basamakların MEB doğrulusunda yine yönteme edileceği aktarıldı.

Ayrıca Doğu ve Güneydoğu illerinde, defa talep edilmeyen bölgelerdeki okullara ait öğretmenlere 800 ile 1000 TL arasında ek ödemeler yapması da gündemde. Hükümetin tercih evvel tüm öğretmenlere vaat ettiği 3600 ek gösterge de yeni yasa taslağında bulundu. Merkezi bütçeye ciddi tek yük getirebilecek düzenlemenin yalnızca meslekteki en yüksek kıdem olan birinci kademedeki öğretmenlere uygulanması tasarlandığı haber edinildi.

Bunun ayrı olarak emeklilik hakkını elde eden öğretmenleri teşvik edeceği ve yeni öğretmen alımlarının da önünü açacağı belirtildi. Sendikalarla MEB arasındaki müzakerenin tek başka maddesi de okul yöneticisi atamalarındaki torpil tartışmaları oldu.

Sendika yöneticilerinin mülakatın kaldırılarak yazılı sınavla atama yapması isteği yeniden bakanlık doğrulusunda mukabil bulmadı. Mülakatın kaldırılmayacağı halde da atamalarda torpilin engellenmesi için mülakatların kameralı kayıt sistemi ile ve sendika yetkilisinin katılımı ile yapılmasını önerdiği haber edinildi.