Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yeni eğitim dönemi yeniliklerle başlıyor

Yeni eğitim dönemi yeniliklerle başlıyor
Spread the love

Talebe ve öğretmenler, yarın başlayacak olan 2019-2020 eğitim döneminde birçok yenilikle karşılaşacak.

Öğrencilerin merakla bekledikleri ara tatiller bu sene uygulanmaya başlanacak. Teneffüs müddetleri 5 dakika uzatılacak. 12’nci sınıf olan ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için o yılın rahatlatılması, talebelerin şikâyet ettiği çoğu öğenin ortadan kaldırılmasıyla alakalı tek hazırlık olacak.

YENİ DÖNEMDEKİ DÜZENLEMELER

– 69 AY DÜZENLEMESİ: İlkokul birinci sınıfa, kayıtların yapıldığı sene eylül sonu haysiyetiyle 69 ayını dolduranlar gidecek.

Ayrıca 66, 67 ve 68 maaş çocuklar, veli arzusuyla birinci sınıfa yazılabilecek. Anaokulu, ana kategorisi ve program sınıflarına kayıtların yapıldığı sene eylül sonu haysiyetiyle 57-68 maaş çocukların kaydı yapılacak.

TENEFFÜS Müddeti UZADI: Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle teneffüs müddetleri uzatıldı.

İlk ve ortaokulda ders araları 10 dakikadan minimum 15’e çıkarıldı. İkili eğitim uygulanan okullarda ise bu müddet minimum 10 dakika olacak.

Buna göre, öğrenciler kasım ve nisanda da birer hafta ara tatil gerçekleştirecek. Böylece öğrenciler biri yaz, öteki yarıyıl, ikisi de ara olmak suretiyle dört sefer tatile çıkacak.

Öğretmenler, ara tatillerde mesleksel çalışmalar, zümre toplantıları, seminerler için okullarda bulunacak.

– 12’NCİ SINIFLAR RAHATLAYACAK: Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde yapılacak köklü farklılıkları izah ettiği toplantıda, 2019-2020 eğitim döneminde 12’nci kategoride olan ve üniversiteye hazırlanan öğrenciler için o yılın rahatlatılması; alaka, beceri ve meraklarının öneme alınması, talebelerin şikâyet ettiği çoğu öğenin ortadan kaldırılmasıyla alakalı tek hazırlık yapıldığını da ifade etti.

– LOGOLU ÜRÜN: Devlet ve kalifiye okulların, kurumların alanındaki kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulacak hazır ambalajlı besinlerde kullanılacak ‘Okul Gıdası’ logosu programı 16 Eylül’de başlayacak.

O tarihten ardından da ‘Okul Gıdası’ logosu olmayan ürünlerin kantinlerde satışına destur verilmeyecek.

– YENİ ZİL: MEB, bütün ilk ve ortaokullar için yeni tek okul zili ve çocuk şarkısı hazırladı.

Okullarda ders giriş ve çıkışlarında çalınan teneffüs ve ders zillerinde tek dil birliğinin bulunması amaçlandı.

– Kılavuzluk HİZMETİ: Yükseköğretim Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretim kurumlarında eğitim alan gençlerin ruh sağlıklarının değişik açılardan ele alınması, meselelerinin çözümüne yönelik kısa ve uzun vadeli eylem planlarının oluşturulması için harekete geçtiklerini ifade etti.