Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yaşlandıkça neden kilo alıyoruz belli oldu

Yaşlandıkça neden kilo alıyoruz belli oldu
Spread the love

Birçok şahıs yaşça büyüdükçe çoğalan kilolarıyla baş etmekte zorlanır ve tartılarla arası bozulmaya başlar. Yeni bir inceleme bu vaziyetin hücre düzeyindeki unsurunu açığa çıkardı.

Karolinska Enstitüsü’nün sitesinde bulunan habere göre, eskisine göre yemek yeme ve spor yapma alışkanlıklarımız değişmese de yaşlanmayla beraber yağ dokularındaki lipid olarak bilinen yağların dönüşüm sürati zaman içinde azalıyor.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü, Uppsala Üniversitesi ve Fransa’daki Lyon Üniversitesi’nden araştırmacıların gerçekleştirdiği ortak çalışmada 54 bayan ve adamın yağ depolayan hücreleri tahminen 13 sene süresince ele alındı. Independent Türkçenin ilmi yayın Nature Medicine’de yayımlanan araştırmadan aktardığına göre, bu süreçte incelemeye katılanların kimileri kilo verirken, tek bölümü da kilo aldı.

Fakat aldıkları kilodan bağımsız olarak hepsinin hücrelerindeki yağların depolanma ve “erime” süratini belirleyen lipid dönüşüm hızında düşüş gözlendi. Kalori alımını azaltmayanlar ortalama yüzde 20 kilo aldı.

Makalenin esas yazarlarından ve Karolinska Enstitüsü tıp fakültesinden Profesör Peter Arner şunları dile getirdi: Bu neticeler ilk kez yağ dokularımızdaki süreçlerin yaşlanma esnasında beden ağırlığının artmasını başka etkenlerden bağımsız olarak düzenlediğine gösteriyor.

Bu netice obeziteyi iyileştirmek için yeni yöntemler geliştirilmesini sağlayabilir. Araştırmacılar bu arada çok kilolarından kurtulmak için bıçak altına yatan 41 kadındaki lipid dönüşümünü ve ameliyatın sonrasında 4’le 7 sene içerisinde kilolarını düşük tutma becerilerini etkileyen lipid dönüşüm süratini da araştırdı.

Sonuçlar yalnızca operasyondan evvel düşük sürate sahip olanların lipid dönüşüm hızlarının yükseldiğini ve kilolarını korumayı başarabildiklerini gözler önüne serdi.

Araştırmacılar operasyon evveli esasen yüksek sürate sahip olanların aksine, düşük sürate sahip insanların hızın yükselmesi için daha çok alana mevcut olduğunu fikir ediniyor. Önceki çalışmalar daha çok egzersiz yapmanın yağ dokularındaki lipid dönüşümünü süratlendirdiğini göstermişti, yeni inceleme da bu keşfi destek veriyor.