Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yaş ilerledikçe prostat riski artıyor

Yaş ilerledikçe prostat riski artıyor
Spread the love

OSMANİYE Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, prostat kanserinin net nedenlerinin bilinmemekle beraber yaş geliştikçe riskin artığını ifade etti.

15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü bundan dolayı yorumlama yapmış Dr. Öznavruz, prostatın, erkek üreme düzeneğinin parçası olan salgı bezi olduğunu, mesanenin altında yer aldığını ve prostatı meydana getiren hücrelerin denetimsiz çoğalması neticesi kanserinin gelişebildiğini ifade etti.

Türkiye’de ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden ardından ikinci en çok görülenin prostat kanseri bulunduğu bildiren Öznavruz, “Baba, erkek kardeş veyahut ağabeyinde prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma rizikosu başka insanlara göre iki kat henüz yüksektir.

Doymuş yağlarda, hayvansal besinlerde tespit edilen yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı ve kırmızı etten varlıklı, sebze- meyveden fukara beslenme alışkanlığı prostat kanseri tehlikesini artırabilmektedir.

Prostat kanseri erken aşamada hiçbir sendrom vermez. Kanser dokusu büyüdükçe alttaki kimi şikayetlere neden olabilir, sık idrara çıkma, gece idrara uyanma, kesik kesik idrar yapma, zor idrar yapma, ağrılı idrar yapma, kanlı idrar ve kanlı meni gibi şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez fakat tek emare olabilir.

Bu yakınmalardan minimum biri olduğunda, üroloji eksperine başvurulmalıdır” diye konuştu.

Prostat kanserinin erken tanı konulabilen ve rehabilitasyon edilebilen tek hastalık olduğunu kaydeden Dr. Öznavruz, “Erkeklerin 50 yaşından ardından, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından ardından üroloji eksperine derli toplu kontrol olması ve kanda prostat özel antijen (PSA) testini yaptırması erken tanı konması yönünden ehemmiyetlidir.

Hastalığın evresine ve özelliklerine göre değişik rehabilitasyon seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli sürelerle izlenmesi, prostatın bütününün ameliyatla çıkarılması ya da ışın rehabilitasyonu erken evrelerde uygulanabilir.