Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Yaratıcı Drama Eğitmenliği nedir?

Yaratıcı Drama Eğitmenliği nedir?
Spread the love

Drama eğitimi, çocukların ve gençlerin sosyal ve kültürel alanlarda gelişimlerini sağlayan bir eğitim türü olmaktadır. Oldukça faydalı olan bu eğitim ile çocuklar sosyalleşebilmekte, iletişimlerini ve yaratıcılıklarını geliştirebilmektedir. Çocukların ve gençlerin bu eğitimi almasını da Yaratıcı drama eğitimi almış uzmanlar verebilmektedir. Yaratıcı drama eğitmenleri, sağladıkları eğitimle sosyalleşme, gelişim, yaratıcılık gibi faaliyetlerin gereklerini yerine getirebilecektir. Bu eğitim, kişisel gelişimi mümkün kılan bir tür olmaktadır. Her çocuğun ve gencin alması gereken eğitimlerden olmaktadır. Nitekim gerek sosyalleşmek, gerekse de yaratıcı bir birey olmak eğitim ve öğretim sürecinin en önemli basamağı olmaktadır. Yaratıcı drama eğitimi veren eğitmenler, tüm bu süreci en sağlıklı ve doğru eğitimi ile yerine getirebilecektir. 

Yaratıcı Drama Eğitmenlerinin Görevleri Nelerdir?

Yaratıcı drama eğitimi alan uzmanlar tarafından verilen bu eğitimle gelişimin bir başka basamağı olan sosyalleşme, kültürel gelişim, yaratıcılık sağlanabilmektedir. Yaratıcı drama eğitmenleri bunu sağlamak ile görevli olmaktadır.

 • Drama faaliyetleri sağlamak 
 • Kültürel eğitimler ile gelişim sağlamak
 • Çocuklarda algı ve yaratıcılık oluşturmak
 • Tiyatroyu ve dramayı çocuklara tanıtmak
 • Ortak çalışma duygusunu ve sorumluluğunu aşılayabilmek 
 • Bireysel ve grup çalışmalarına yatkınlıkları arttırabilmek gibi birçok eğitim aşamasını sağlamak yaratıcı drama eğitmenlerinin görevleri olmaktadır. 

Bu görevleri en iyi koşullarda yerine getiren eğitmenler, aldıkları eğitimle çocuklarda ve gençlerde sorunluluk, yaratıcılık, kültürel gelişim ve sorumluluk gibi pek çok detayı verebilecektir. 

Yaratıcı Drama Eğitmenliği nasıl olunur?

 

Yaratıcı Drama Eğitmeni Olma Koşulları Nelerdir?

Çocukların sosyalliği, kültürel gelişimi sağlayabilen bireyler olması, sorumluluk duygusunu alabilmesi, iletişim ve etkileşimi sağlayabilmesi gibi eğitim öğretim gerekleri, sağlıklı birer çocuk yetiştirmek için önemli aşamalar olmaktadır. Bu aşamaları sağlamakla görevli kişiler de Yaratıcı drama eğitmenleri olmaktadır. Peki, yaratıcı drama eğitmeni nasıl olunur? Üniversite de eğitimi verilen bu alan için Tiyatro- Drama bölümleri açılmıştır. Özel ve devler üniversitelerinin ilgili bölümlerinden mezun olan her birey yaratıcı drama eğitmenliği yapabilecektir. Bu alanla ilgili lisans ve üstü eğitim imkânları ülkemizde birçok üniversitede bulunmaktadır. Diplomayı alan bireyler, MEB bünyesindeki ya da özel alandaki eğitim merkezleri aracılığı ile de görevlerinin gereklerini yerine getirebilecektir. 

Yaratıcı Drama Eğitmenlerinde Bulunması Gereken Özellikler

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olanların yaratıcı drama eğitmenliği yapması elbette ki mümkün olabilmektedir. Ancak yaratıcı drama eğitmenliğinin başarılı bir şekilde yürütülmesi için bireyler birtakım özelliklerin bulunmadı gerekir. 

 • Sabırlı ve anlayışlı olma
 • Gelişime açık olma
 • Değişime açık olma ve esnek davranabilme
 • İyi bir iletişim gücüne sahip olma 
 • Yaş gruplarına hitap edebilme
 • Yaratıcı olma
 • Alanında deneyim sahibi olma gibi pek çok özelliğin drama eğitmenlerinde olması gerekmektedir.

Üniversitelerde verilecek eğitimlerin sonrasında da seminerler ve bu konuda çeşitli eğitimler verilmektedir. Bu eğitimlerin alınması ile deneyimli birer drama eğitmenliği olunabilmektedir. 

Yaratıcı Drama Eğitmenlerinin İş İmkânları ve Maaşları 

Yaratıcı drama eğitimi almış, ilgili üniversitelerden mezun olmuş bireyler, MEB onaylı eğitim merkezlerinde görev alabildiği gibi devlet bünyesindeki kurumlarda da görev alabileceklerdir. Özel ve devlet bünyesindeki her kurumda yaratıcı drama eğitimi en iyi şartlar dâhilinde çocuklara ve gençlere sunulabilecektir. Bu alanda çalışmalarını yürüten Yaratıcı drama eğitmenleri, asgari düzeyin üzerinde bir maaş ile çalışmalarını yürütebilecektir. Oranları devlet ve özel kurumlara göre değişim göstermekle beraber, özellikle özel kurumlarda deneyim düzeyine göre artışlar gözlemlenebilmektedir. Bu alanda çalışmak isteyenler çalışma alanında bulundukça ve eğitimlerden faydalandıkça beklentilerine uygun maaş ile çalışmalarını sağlayabilecek, gerekli olan eğitim ve öğretimi çocuk ve gençlere sağlayabilecektir.