Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Uzun süre ağız gargarası kullanmak riskli

Uzun süre ağız gargarası kullanmak riskli
Spread the love

Akkocaoğlu, ağız enfeksiyonlarının gerekçelerini ve enfeksiyonlardan sebep savunmak gerekliliğini Anadolu ajansı muhabirine anlattı.

Ağızdaki bulaşmaların çoğu meseleye yol açabileceğini bildiren Akkocaoğlu, bunun diş ve diş eti enfeksiyonu şeklinde başlayabileceği gibi etraf dokulardan da ortaya gelebileceğini ifade etti.

Başka tek bölgedeki enfeksiyonun anatomik boşluklarla birbiri içerisine geçebileceğini bildiren Akkocaoğlu, “Örneğin, dişlerdeki enfeksiyonlar sinüs alanlarına yayıldığı gibi baş boyun bölgesindeki damarlar aracılığı ile beyine kadar ilerleyebilir.

Özellikle ‘fossa kanina apsesi’ diye tanımladığımız tek apse çeşidi üst çenedeki köpek dişleri bölgesinden başlayıp, arterler yolu ile beyine kadar erişebilir.

Çok kuvvetli tek şeklinde beyine ulaşmış bu mikrop, ölümcül olabilir.” diye konuştu.

Akkocaoğlu, nihai dönemlerde tıp hekimlerinin, cerrahi işlemler ardından alakalı alanda mikrop geliştiğini fark ettiklerini, bunun odağını bulamadıklarını fakat ardından dişlere yöneldiklerini anlatarak “Mesela hekimler tek kalça, diz, kalp kapağı protezi yaptığında ilk olarak ağızda hiçbir diş ve diş eti enfeksiyonu olmayacak durumda hastaların kendilerine teslimini istediler zira ağız en ehemmiyetli fokal mikrop odağı bulunduğu için.” dedi.

Çocuk yaştan ardından herkesin tek diş doktoru olması gerekliliğini bildiren Prof. Dr. Akkocaoğlu, hastaların periyodik zamanlarda kontrol olmasının önemine işaret etti.

Enfeksiyonların önüne bu yolla geçilebileceğini, hekimlere tekilce hastalıklar nihai noktaya geldiği zaman gidilmemesi gerekliliğini ifade eden Akkocaoğlu, şu şekilde devam etti:

“Mesela diş çürüğünden veyahut diş etinden başlayarak tek mikrop. Siz o noktaya gelene kadar diş çürüğünü, diş eti hastalığını rehabilitasyon ettirmez, doktora kontrollere gitmezseniz mikrop kaçınılmaz tek sonuçta karşınıza gelecek, kuvvetli tek ağrı ve şişlikle doktora başvuru edeceksiniz.

Bu da hiç istemediğimiz şeklinde rehabilitasyonun ileri tek cerrahi işleme gitmesine sebep olacak.