Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Uzmanlar solaklığa neden olan geni tespit etti

Uzmanlar solaklığa neden olan geni tespit etti
Spread the love

Her İnsan doğumu ile birlikte ya sağ ya da sol elini daha iyi kullanır. İstisnalar dışında insanların yüzde 98’i için bu durum aynı şekilde gelişmektedir. Tıp ve bilim dünyasında sık sık gündeme gelen insan nasıl solak olur sorusu ise yanıt buldu.

Uzmanlar kapsamlı bir araştırma geliştirerek dünyanın Saygın Tıp ve bilim dergilerinden olan Brain’de bu konuyla alakalı güzel bir makale yayımladı. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalara göre DNA da solaklığa sebep olan geni tespit ettiler. Solaklık geninin beyin yapısı ve çalışma şekline farklı biçimlerde etki ettiği öğrenildi. Dergide yayımlanan araştırmaya göre 38.000’i solak 400.000 kişinin dahil edildiği açıklanırken araştırma sonucunda ilginç detaylar ortaya çıktı.

Araştırmayı yöneten Profesör Gwenaelle Douaud, elde edilen bulgular hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Solaklığın beynin yapısı ile alakalı olduğunu söyleyen profesör genetik faktörlerin bir beyindeki hücrelerin yapısını da değiştiriyor. Buna bağlı olarak beyindeki beyaz maddenin yapısı da tamamen değişiyor. Bu da insanların solak olmalarına neden olabiliyor yapılan açıklamaya göre bu araştırma sayesinde ilk defa solaklı ve sağlaklıkla alakalı hücre iskeleti yapısındaki farklılıklar beyinde gözlemlenebilecek yeni keşfettikleri de açıklandı.

Yapılan araştırma sayesinde ortaya çok önemli bilgiler çıktı dil becerilerini etkileyen kısmı ile aynı yerde olduğu tespit edildi. Beynin sağ ve sol lobunda bulunan ve dil becerileri yöneten kısımlarla birlikte solaklarda da birbirleri ile daha koordine bir şekilde çalışıldığı açıklandı.

Araştırmada aynı zamana solakların bazı hastalıklara daha yatkın olduğu görüldü. Araştırmaya göre solaklar sağ el kullananlara göre şizofreni riski taşırken Parkinson hastalığına yakalanma riskleri de salaklara göre çok daha az olduğu tespit edildi.