Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Uzmanlar kalp sağlığı için uyarıyor

Uzmanlar kalp sağlığı için uyarıyor
Spread the love

Sağlıksız beslenmeden hareket etmeyen hayat tarzına; sigaradan çok kiloya; diyabetten yüksek kolesterol ve hipertansiyon gibi riziko faktörlerine dek çoğu faktör kalp rahatsızlıklarına sebep veriyor.

Dünyada ve ülkemizde ölüm sebepleri arasında ilk başta bulunan kalp ve damar hastalıklarının gençlerde de gittikçe yaygınlaştığını bildiren Acıbadem Maslak Hastanesi Kardiyoloji Doktoru Prof.Dr. Ender Semiz, kimi kolay uygulamalarla kalp rahatsızlıklarına karşı tedbir alınabileceğini belirtiyor. Prof.Dr. Ender Semiz, 29 Eylül Dünya Kalp Günü kapsamında yaptığı izahta kalbimizi korumamızı sağlayacak 10 önlemi anlattı, ehemmiyetli uyarılar ve önerilerde yer aldı.

Sebze, meyve ve tam tahıllı ürünler tüketin; bakliyat ve balık çoğunluklu beslenmeye öncelik verin. Yapılan çalışmalar; Akdeniz diyetinin ölüm tehlikesini azalttığını işaret ediyor.

Fast-food yiyeceklerden, salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş ürünlerden, trans veyahut doymuş yağlardan, arıtılmış karbonhidrat diye malum kolay şekerlerden ve gazlı veyahut gazsız tatlandırılmış besinlerden uzak durun. Bu içeceklerin gün içerisinde tek sefer tüketilmesi dahi diyabet tehlikesini yüzde 20 artırıyor.

Düzenli fiziksel etkinlik, kalp ve damar sağlığını savunma ve geliştirme yönünden esas tek hayat şekli olmalı. Fiziksel egzersiz kalp ve damar hastalığı tehlikesini azaltıyor. Haftada minimum 150 dakika orta derecede veyahut minimum 75 dakika ileri düzeyde fiziksel aktivitede bulunun. Kalp hastalığına bağlı her üç ölümden tahminen biri nikotin kullanımından veyahut pasif nikotin içiminden kaynaklanıyor.