Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Uyum dönemi yarından itibaren başlıyor

Uyum dönemi yarından itibaren başlıyor
Spread the love

4 milyondan fazla öğrenci yarın uyum haftası kapsamında okula başlıyor. 5-6 Eylül tarihlerinde anaokulu ve 1. sınıfa gidenler ders başı yapacak. uyum eğitimi 2 gün sürecek.

ilk defa bu yıl eğitim kurumlarına adım atacak minikler heyecanlanabilir ve okula gitmek istemeyebilirler. uzmanlara göre okul açılmadan çocukları bu süreci hazırlamak gerekiyor. aileler mecbursun gitmek zorundasın gibi kelimelerden kaçınmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar kesinlikle ağlayan çocuklara sert davranılmaması konusunda ve alay edilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

çocukların alışma sürecinde veliler çocuklara okula nasıl hazır olunur bunu anlatmalılar. ailelere ne gibi görevler düşüyor? Bu konuyla alakalı Zeynep Kızıltepe ailelere önemli uyarılarda bulundu. okula gitmek istemeyen çocuklara yaklaşımı uyum dönemlerine yapabilmeleri için velilere birtakım öneriler sunuyor.

Uzmanlar çocukların ilkokula hazır olabilmesi için kaliteli erken çocukluk eğitimi alması gerektiğini düşünüyor. yeni bir ortam arkadaşlar ve yaşam üzerinde tamamen farklılıklar olacak. Bu nedenle okullar açılmadan küçük çocukları hazırlamak gerekiyor. okul öncesi eğitim ilkokula hazırlık için son derece önemli.

veliler çoğu zaman okul ortamına çocuklarını hazırlamıyorlar. çocuklara bilinmeyen her şeyi ürkütücü gelir o yüzden okulda yapacakları ile alakalı somut şeyler anlatılmalı. kaç gün okula gideceklerini okulda ne kadar süre kalacaklarını ve sonra eve gideceklerini bilmeliler. öğrenme süreci çocuğun ilgisini çekecek ve ona okula gitmek zorunda olmadığını hissettirecektir.

Çocuklar okula başladığında ağlayabilir okula girmek istemeyebilir ancak veliler sınıfa hariç koridor ya da bahçede beklemeliler. çocuklar teneffüse çıktığı zaman ailesinden birisini görmesi onları rahatlatır. bu süreç en fazla 1-2 hafta devam etmelidir. aileler kesinlikle sınıflara girmemeli veli ve çocukların ilgisini çeker.  aileler güven vermesi açısından okulun herhangi bir yerinde olabilirler.