Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Uykusuzluk fazla kilo aldırıyor

Uykusuzluk fazla kilo aldırıyor
Spread the love

Günün yorgunluklarını bırakıp sonrası güne hazırlanma evresinde uyku insan sıhhati için olmazsa olmazlar arasında yer almakta. Vücut için bu kadar ehemmiyetli olan uykunun besin kullanımını de etkilediği belirlendi.

Uzmanlar, uyku ve beslenme üstüne gerçekleştirdikleri incelemelerde uykusuzluğun açlık hissini arttıran ‘ghrelin’ hormonunda artışa neden olduğunu tespit edildi.

Buna bağlı olarak eksperler, uykusuz insanların daha fazla acıktığı ve günün nihai saatlerinde atıştırma duygusunun bu hormona bağlı olduğunu saptadı. Buna bağlı şeklinde de kilo yaftası gözlemlendi.

Uzmanların yaptığı incelemeler sonucunda uykusuz iki küme arasında uygulanan incelemede da uykusuz olan takımın tek gün içerisinde daha çok kalori aldıkları belirlendi. Kolombiya Üniversitesinin yaptığı çalışmalarda, 7 saatten az uyuyan insanların çok uyuyanlardan henüz şişman oldukları ve kilo alımına yatkın oldukları görüldü.

Sağlıklı tek yaşam için eksperler gün içerisinde 7 saat uykuyu tavsiye ediyor. Ayrıca sıhhatli uyku için de yatmadan 6 saat evvel kahve kullanımının kesilmesi ehemmiyet arz ediyor. Uyku sorunu meselesi yaşayanlar için de sakinleştirici tesiriyle malum melisa çayı teklif ediliyor.

Daha fazla uyumayı istemek ise bu durumlarda kaçınılmazdır. Birçok insan uyudukça uyumak istiyorum şeklinde ifadeler kullanır bu aslında sadece uyumaya alışmak ile alakalı yetişkin ve sağlıklı her insan günde 6 saat uyuyarak yeteri kadar enerjiyi alabilir.

Uyku düzeninin bozulması aslında genel olarak hayat dengesinin de bozulmasına neden oluyor. Yemek saatlerinde farklılık ve yaşanan diğer olumsuz şeyler insanların hayatlarını değiştiriyor. Bu da aşırı kiloyu ve dengesiz beslenmeyi beraberinde getiriyor.