Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Uyku sorunu yaşayanlar için reçete

Uyku sorunu yaşayanlar için reçete
Spread the love

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) İdare Heyeti Azası Prof.Dr. Sinan Yetkin, akademik ve entelektüel yeteneklerin uykuyla arttığı, bunun da başarıyı artırdığının kanıtlandığını söyleyerek, “Özellikle imtihan evvel sıhhatli uyku beynin geniş malumat depoları arasında ilişkileri güçlendirerek, sorun çözme becerimizi ve üretkenliğimizi artırıyor.” diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve İnceleme Hastanesi Psikiyatri Kısmı Öğretim Azası Prof.Dr. Yetkin, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı izahta, yarın ÖSYM’nin Akademik Eleman ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nı gerçekleştireceğini hatırlatarak, sınavdaki başarıda uykunun ehemmiyetli olduğunu ifade etti.

Yeterli uyumak gerekliliğini, gün içerisinde en iyi performansı elde edebilmek için sıhhatli uykunun koşul olduğunu söyleyen Yetkin, uykuyu bölecek faaliyetlerden uzak durulması gerekliliğini bildirdi.

Uykunun, gün süresince öğrenilen bulguların kullanmak mümkün duruma gelmesini, hafızaya bulguların kaydının pekiştirilerek unutmanın engellenmesi ve yeni verilere yer açılmasını sağladığını açıklayan Yetkin, “Akademik ve entelektüel yeteneklerin uykuyla arttığı ve bunun da başarıyı artırdığı ispat etmiştir.

Özellikle imtihan evvel sıhhatli uyku, beynin geniş malumat depoları arasında ilişkileri güçlendirerek, sorun çözme becerimizi ve üretkenliğimizi artırıyor.” dedi. Sabah derli toplu ve erken vakitte kalkılması gerekliliğini altını çizen Yetkin, şu şekilde konuştu:

“Düzensiz uyku ve uyanıklık ritmi, biyolojik saatin düzeninin bozulmasına ve gün içindeki performansımızın negatif etkilenmesine sebep gerçekleşir. Yatma saatlerine yakın yemek yenilmesi, biyolojik saatin temposunu etkileyerek uykunun bozulmasına sebep gerçekleşir.

Ancak aç karnına da yatağa girmeyin. Hafif besinleri seçenek edin. Bazı besinler uyumaya da yardımcı olur. Süt, muz, ceviz, badem gibi besinler kendisinde barındırdığı ‘triptofan’ maddesiyle uyumaya geçişe yardımcı olur.