Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Üniversiteliler yazın para kazandı

Üniversiteliler yazın para kazandı
Spread the love

İŞKUR doğrulusunda 81 ilde kamu müessese ve kuruluşları işbirliğinde bu sene ilk defa tertip eden Sosyal Çalışma Programı (SÇP) ile bu sene 20 bin 172 üniversiteli, hem iş deneyimi edindi hatta para kazandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SÇP’nin, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ‘I.100 Günlük İcraat Programı’ kapsamında bu sene İŞKUR doğrulusunda yaşama geçirildiğini açıkladı. Kamu müessese ve kuruluşları işbirliğinde 81 ilde tertip eden uygulamanın nitelikli istihdamın artırılmasında ehemmiyetli tek ismim olduğunu bildiren Selçuk, şunları söyledi:

“Bu sene ilk defa tertip eden Sosyal Çalışma Programımız başarı ile tamamlandı. Programdan 20 bin 172 üniversiteli gencimiz faydalandı. Üniversitelilere iş deneyimi edindiren uygulama, gençlerin hem aile bütçesine hatta sosyal ömürlerine ehemmiyetli katkı sağladı.

Program kapsamında davetlilere İŞKUR doğrulusunda çalıştıkları gün için günlük minimum ücret düzeyinde ödeme yapıldı.

Programın ilk senesinde gösterilen alaka ve uygulanan çalışmalar bizi defa mutlu etti. Gelecek yaz, uygulamanın henüz da yaygınlaştırılması ve geliştirilme aşaması için adımlar atacağız. Bu seneki başarıyı ileriye ulaştırmak yerine uygulamaya katılan üniversitelilerle işbirliği uygulanan kamu müessese ve kuruluşlarının görüş ve tekliflerini alabilmek için dijital ortamda anketler hazırlandı.

Üniversiteliler ile paydaşlara sunulan anketten elde ettikleri çıktılarla uygulamanın başarılı olmasını henüz da artıracağımıza inanıyorum.” Program katılımcılarından Hacı Bayram Veli Üniversitesi Modern Türk Lehçeleri Kısmı öğrencisi Nedime Ebrar Korkut, uygulama kapsamında ODTÜ’nün kütüphanesinde çalıştığını söyleyerek, “Yaz aylarında hem çalışıp hatta kendime vakit ayırabildim.

ODTÜ gibi köklü tek üniversitede çalışmak ayrı olarak beni defa neşeli etti” diye konuştu. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Onural Bozbıyık da programdan haberdar gerçekleşir olmaz başvurduğunu ifade ederek, kurayla Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde çalışmaya hak kazandığını, yaz süresince müdürlüğün hukuk biriminde çalıştığını ifade etti.

Bozbıyık, uygulama vasıtası ile okuduğu kısım ile ilgili iş tecrübesi elde ettiğini anlattı. Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Kısmı öğrencisi Songül Düger de Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde programdan yararlanmaya hak kazandığını ifade etti.

Müzede ecnebi turistlere yardımcı olduğunu bildiren Düger, “Program vasıtası ile hem dil pratiği yaptım hatta para kazandım.