Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Üniversite öğrencilerine altın tavsiyeler

Üniversite öğrencilerine altın tavsiyeler
Spread the love

Üniversiteyi yeni kazanmış olan öğrenciler,  eğitimlerinin üst aşaması olan üniversite yaşamında bir takım adaptasyon sorunları yaşayabilecekleri konusunda,  Altınbaş Üniversitesi Bölüm Başkanı Profesör Dr. Aylin İlden Koçkar bu konuda birtakım önerilerde bulundu.

Bu öneriler Öncelikle öğrencinin yaptığı tercihlerin doğru olup olmadığının sorgulanması ve bu konuda ne kadar ikna olduğu ile ilgidir.

Rehberlik Hizmetinden Yararlanabilirsiniz

Öğrencilerin, hangi dersleri alacağı konusundaki kararı,  aldığı kararların tercih ettiği meslekle örtüşüp örtüşmediği ve gerçekten doğru karar verip vermediği ile ilgili bir rehberlik hizmeti biçiminde öneriler sunmuştur.

Öğrencilerin, Üniversite yaşamı boyunca,  en yakınında bulunacak kişiler,  bölümün öğretim üyeleri,  üniversite danışmanları ve üst sınıflara devam eden öğrencilerle ilişkileri olacak.  Bir önceki ya da kendisinden büyük olan diğer üniversite öğrencilerinden fikir almalı ve bu konuda düşüncelerini netleştirmeleri gerekmektedir.

Üniversite yaşamı diğer öğrenim kurumlarından daha farklı, daha geniş çaplı ve daha öğrencinin yetişkin olduğu döneme rastlaması sebebiyle daha doğru kararlar alacağı dönemdir. Ancak bocalamalarda bu dönemlerde yaşanabilir.

İlk Günler Zor Gelebilir Dikkat

Üniversite hayatının ilk günlerinde,  yeni bir üniversite yaşamı öğrenciye zor gelebilir ve bu durumu gözünde büyütebilir. Bununla ilgili başlangıçta sıkıntılar yaşayabilir.  Bunun yanı sıra üniversite öğrenciliği,   insan yaşamının daha kolay olduğu bir dönemdir.

Ancak sorumlulukların da daha fazla olduğu bir dönemdir.  Belki birileri ona ders çalış,  okula git, erken kalk demeyecek ama bu sefer de sorumluluk bilinci devreye girecek.  Bu nedenle üniversite öğrencilerinin,  kendi en iyi yöntemlerini bulmaları gerekmektedir.  Üniversite yaşamında öğrenciler çok daha sosyal, aktif bir yaşamın içinde olacaklardır. Tam anlamı ile üniversite yaşamında öğrencinin hayatının oturması, belli bir süre alacaktır.

Tercih Ettiğiniz Meslek Seçimine Dikkat Etmelisiniz

Bugünün Üniversite öğrencileri uzun vadeli yaşamlarında,  çok ciddi ve geniş sorumlulukları içeren, mesleki mevkilere geleceklerdir.  Belki bundan 15-20 yıl sonra bugünkü meslekler artık olmayacak.  Ancak yerine,  o günün koşullarında gerekli olan başka meslekler gelecektir.

Dolayısıyla üniversite yaşamında, geniş düşünmek,  ufku geniş tutmak ve bunun için en iyisine en gelişmiş olanına kendini hazırlamak üniversite öğrencisinin yaşam biçimi olmalıdır. Üniversite eğitimi,  yalnızca üniversitelerde 4-5 yıl da kazanılacak bir eğitim değildir.  Bunun çok daha geliştirilmiş aşamaları, yüksek lisans ve yan dalları olacaktır.