Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Ücretsiz kanser taramasına yoğun ilgi

Ücretsiz kanser taramasına yoğun ilgi
Spread the love

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde sağlığa yönelik risklerden fert ve toplumu savunmak, Sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmek, birinci basamak Sağlık hizmetlerini sağlamlaştırmak ve bu hizmetlere ulaşımı basitleştirmek emeliyle Sağlık Bakanlığı doğrulusunda başlatılan proje kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü doğrulusunda kurulan İzmit Akçakocabey Sağlıklı Yaşam Ortasında vatandaşlar fiyatsız tek şeklinde kanser taraması yaptırıyor.

Merkez içeriğinde gayret gösteren kanser erken tespit, tarama ve eğitim biriminde (KETEM) eksper kümeler doğrulusunda fiyatsız tek şeklinde kanser taraması şarj edilebiliyor. Merkeze gelen vatandaşlar işin ehli ekiplerin misyon aldığı KATEM’e müracaat ederek tahminen yarım saat müddette kanser araması yaptırabiliyor.

Vatandaşların kesif alaka gösterdiği merkezde her sabah onlarca yurttaş kanser taraması yaptırıyor. Sağlık Bakanlığı kanser tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası bayanlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arası bayanlara meme kanseri ve 50-70 yaş arasındaki bayan ve erkeklere kalın barsak kanseri taramaları inşa ediliyor.

Konuyla alakalı yorumlama yapmış Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, erken tespitin önemine değinerek, yurttaşların erken teşhiste hayati rol oynayan kanser taraması için bilinçlenmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı.

Vatandaşlara para ödemeden görev veren Sağlıklı yaşam merkezlerinde yurttaşların savunucu Sağlık bölümünde yararlanabileceklerini ifade eden Kocaeli İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, merkezin önemine ilgi çekerek, Sağlık Bakanlığımızın nihai 10-15 senede uygulamış bulunduğu Sağlık hizmetleri kapsamında yaptığı en ehemmiyetli atılımlardan biridir.

Bu Sağlıklı yaşam merkezlerimiz, İl Sağlık Müdürlüklerimize bağlı olarak çalışıyorlar. İçerisinde psikologundan diyetisyene, fizyoterapistinden çocuk gelişim eksperine, nikotin bırakma polikliniğinden kanser tarama merkezlerine kadar çoğu ünitesi barındırıyor.

İçerisinde röntgen cihazlarının, mamografi cihazlarının bulunduğu defa ilerlemiş merkezlerimizde çoğunluklu olarak savunucu Sağlık çoğunluklu görev verilmektedir diye konuştu.