Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Türk bilim insanı meme kanserini teşhis eden sutyen buldu

Türk bilim insanı meme kanserini teşhis eden sutyen buldu
Spread the love

Buluşları ve başarılı çalışmaları ile öne çılan Dr. Canan Dağdeviren Amerika’nın önemli dergilerinden biri olarak kabul edilen Forbes önemli bilim insanları listesine girmeyi başardı. 30 yaş altı bilim insanı listesinde yer almayı başaran Dr. Canan Dağdeviren meme kanserinde erken teşhis yapabilen elektronik sutyen müjdesini verdi.

Teyzesini Söz Verdikten Sonra Çalışmalarını Hızlandırdı

Bundan beş yıl önce meme kanseri nedeni ile 50 yaşında olan teyzesini kaybeden Dr. Canan Dağdeviren başlattığı projenin kısa süre sonra tamamlayacağını duyurdu. Dr. Dağdeviren meme kanserinde erken teşhisin çok önemli olduğunu belirtti. Bu nedenle ülkemizde ve dünyada birçok kadının hayatını kaybetmesi nedeni ile bu buluşun çok önemli olduğunu söyledi.

Aileden Esinlenerek Birçok Proje Geliştirdi

Buluşların birçoğu bilim insanlarını doğadan esinlenerek yapıldığını, kendi buluşunun ise aksine aileden ve sevdiklerini kaybetmesi üzerine geliştirildiğini açıkladı. Teyzesini kaybetmeden önce ona söz verdiğini ve böyle bir proje üzerinde çalışarak buluş yapacağım diyen Dr. Canan Dağdeviren yıllar sonra bu buluşun kendi için çok değerli olduğunu sözlerine ekledi.

Ülkemizin Gurur Kaynağı Olacak Önemli Bir İsim

Ülkemiz için son derece önemli bir buluş olarak gurur duyacağımız bu proje dünyada da yankı buldu. Çalışmalarının başarılı şekilde gerçekleştiğini belirten Dr. Canan Dağdeviren başarılı çalışmaları sonrasında 35 yaş altı mucitler listesine girmenin kendi için gurur verici olduğunu söyledi. Daha öncede dedesinin kalp yetmezliği nedeni ile öldüğünü söyleyen Dağdeviren dedesini kaybettikten sonra bitmeyen pil üreterek bilime kazandırdığını gururla ifade etti. 1985 doğumlu Dağdeviren ABD bulunan Harwerd üniversitesinde yer alan genç akademi üyeliğine seçilen ilk Türk olmayı başararak ayrı bir gurur yaşatmıştır.