Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Toplu sözleşmedeki hakem heyeti belirlendi

toplu-sozlesme-hakem-heyeti
Spread the love

1 Ağustos tarihinde başladığını duyurduğumuz 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde görev alan hakem heyeti belirlendi. Belirlenmiş olan eylem planına göre 21 Temmuz’a kadar yetkili olan konfederasyon Memur-sen ile hükümet arasında uzlaşma sağlanamazsa son kararı heyet belirleyecek.

1 Ağustos tarihinde start verilen ve komisyon çalışmaları üzerinden sürdürülen 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bir anlaşma çıkmadığı zamanda başvuru yapılacak hakem heyetindeki isimler netleşti. 11 kişiden meydana gelen bu hakem heyeti anlaşma olmaması halinde 4 gün içinde bir karara varacak.

Uygulanan yasaya göre kamu işvereni ile yetkili konfederasyon arasında anlaşma olmaması durumunda top artık hakem heyetinde. 21 ile 23 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan başvuru süreci sonunda karar vermek adına 4 günlük bir süre veriliyor. Heyet uzlaşmanın sağlanmadığı durumda 24 ile 28 Ağustos tarihleri arasında bir karara varmalıdır. 1 Ağustos ile 30 Ağustos tarihleri arasında sürecek olan toplu sözleşme görüşmelerinde bu yıl araya Kurban Bayramı tatili girecek. Bu yüzden de hükümetin sunacağı son teklifi bayramdan sonra 16 Ağustos tarihinde bildirmesi bekleniyor. Bu süreç ayın 21’ine kadar tamamlanmadığı takdirde süreç farklı bir hal alıyor. Kamu Görevlileri Heyetinin cevap için 5 gün süreci var.

Kamu İşvereni Ankara’ya Karşı Güven Dolu

Toplu sözleşmenin yüksek hakem kurulu üyeliklerinde görev alacak kişiler Cumhurbaşkanı tarafından saptandı. Bu hakem kurulu üyelikleri içinde başkan Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet BAŞ, yedek başkan Sayıştay Başkan Yardımcısı Fikri ÖZKÖK, Bakanlıklar ile Kamu Kurumu ve Kuruluşları; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı olacak. Doğrudan belirlenen eğitim üyesi Prof. Dr. M. Fuat UŞAN, doğrudan belirlenen yedek eğitim üyesi Prof. Dr. Mehmet BARCA, konfederasyon tarafından önerilen adaylar arasında belirlenen üye Doç. Dr. Fatih YARDIMCIOĞLU, konfederasyon tarafından önerilen  adaylar arasından belirlenen yedek öğretim üyesi ise Prof. Dr. Şakir GÖRMÜŞ oldu. 

Tüm süreç boyunca bir anlaşma sağlanamaması durumunda devreye bu heyet girecek ve işlemler bu heyetin yönetiminde yapılacak.