Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Temel işaret dili eğitmeni nasıl olur?

İşaret Dili Tercümanının Görevleri
Spread the love

İşaret dili eğitmenliğini tanımlamadan önce ilk olarak işaret dilinin ne olduğunu açıklamamız yararlı olacaktır. İşaret dili işitme duyusunu kaybeden veya işitme engeli olan kişilerin insanlarla iletişim kurmak maksadıyla kullandıkları dildir. İşaret dili temel olarak el ve mimiklerin kullanımının esas alındığı bir iletişim kurma aracı olması bakımından tüm dünyada ortak olup evrensel bir nitelik taşımaktadır. Bu iletişim kanalı sayesinde işitme sorunu yaşayan bireylerin anlaşılması ve kendilerini anlatmaları mümkün olmaktadır. Temel işaret dili eğitmenliği de bu iletişim becerilerinin engelli birey ve diğer insanlara öğretilmesi süreci kapsayan geniş ölçekli bir eğitim veren kişiyi tanımlıyor. Temel el ve yüz hareketlerinden oluşan bu eğitim aracılığı ile topluma katılım büyük ölçüde sağlanarak bireylerin topluma uyumu geliştirilmektedir. 

Temel İşaret Dili Eğitmeni Nasıl Olunur?

İşaret dili eğitmenliği yapabilmek için gerekli eğitimlerden ziyade öncelikle kişisel özellikleriniz meslek için uygun olup olmadığını tartabilirsiniz. Bu meslek için gerekli olan kişisel özellikler arasında insanları sevmek, iletişim kurmaya girişken olmak, daha önce işitme engelli bireylerle karşılaşmış, bilgi aktarmayı ve öğretmeyi seven kişilerin meslekte daha rahat yol alabileceklerini söylemek mümkün. Bunların yanında alınması zorunlu olan eğitimler bulunmaktadır. İlk olarak en az önlisans düzeyinde bir eğitim ve öğretim programından mezun olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise MEN onaylı 120 saatlik eğitimden oluşan Temel işaret dili sertifikasını almaya hak kazanmanız gerekmektedir. Bunlardan sonra Temel işaret dili eğitmenliği mesleğine başlamanız mümkün olmaktadır.

İşaret Dili Tercümanının Görevleri

 

Temel İşaret Dili Eğitmenliği Çalışma Koşulları

İşaret dili eğitmenlerinin çalışma olanakları oldukça geniştir. Öncelikle bu dilin toplumdaki işitme engeli bulunan kişilerle iletişim kurmayı sağlaması en güzel kazanımlarından biridir. Bunun haricinde bu mesleği yapmak isteyenler için de farklı seçenekler bulunmaktadır. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde bulunan işitme engeli sorunu yaşayan bireylerle çalışabilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde memur olarak çalışmak için aranan şartları sağladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Adliyelerde iletişim sorununda yardımcı olmak amacıyla bilirkişi unvanıyla bu alanda da istihdam edilebilirsiniz. Teknoloji dünyasının getirilerinden olan televizyon ekranlarında çeşitli programların izleyicilere aktarılması amacıyla işaret dili bilginizi mesleğe çevirebilirsiniz. Son olarak da yeminli tercüman olarak noterlerde çalışma imkanlarınız bulunmaktadır. Temel işaret dili eğitmenliği önü açık ve daima gerek duyulan mesleklerden sayılabilir. 

Temel İşaret Dili Eğitmenliği Maaşları

Bu alanda meslek sahibi olan kişilerin gelirlerinin değişim göstermekte olduğunu söyleyebiliriz. Çalıştığınız kuruma ve çalışma alanlarınıza göre farklı rakamlarda maaşlar söz konusu olmaktadır. Bazı kurumlarda 500 TL olurken bazı alanlarda bu rakam 2-3 bin TL civarında olabilmektedir. Hatta bununla da sınırlı olmayan daha yüksek gelirler kazanmaya elverişli iş imkanları da bulunuyor. Ücret kazanımı saat başına veya aylık gelir olarak değişmekte olduğundan çalışma koşullarına bağlı olarak maaşlarda dalgalanmalar ve farklılıkların yaygın olduğunu söyleyebiliriz. 

Temel İşaret Dili Eğitmenliği Eğitimi Nasıldır?

İşaret dili eğitmeni olmak için  bu alanda sertifika sağlayan ve eğitim veren MEB onaylı kurumlardan eğitim alınabilmektedir. Eğitim süresi 120-200 saat aralığında değişmektedir. Eğitimi başarıyla tamamladığınız taktirde Temel işaret dili eğitmenliği uygulayıcı lisansına sahip olmuş oluyorsunuz. Bu sayede artık öğrenci olmaktan çıkıp sizlerde birer işaret dili eğitmeni olmuş sayılıyorsunuz. Halk eğitim merkezlerinde ve çeşitli eğitim kuruluşlarında insanlara işaret edili eğitimi verebilirsiniz. Eğitim içeriğine genel olarak bakacak olursak alfabeden başlayarak tüm eşya ve diğer önemli evrensel konular hakkında iletişim eğitimi verilmektedir.