Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Teknoloji bağımlılığı doğada eğitimle tedavi ediliyor

Teknoloji bağımlılığı doğada eğitimle tedavi ediliyor
Spread the love

Teknoloji günümüz için kaçınılmaz bir İhtiyaç olsa da çocuklar için aslında o kadar da yararlı değil. Çocukların hiç hareket etmeden bilgisayar tablet telefon başında zaman geçirmeleri ilerleyen dönemlerde onların büyük sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.

Bununla alakalı başlatılan bir kampanyada dezavantajlı 40 ilkokul öğrencisine doğada birtakım eğitimler verildi. Kırklareli Müze Müdürlüğünce çocuklar teknoloji bağımlılığından kurtulsun diye Umutlu Yarınlar Yaz Okulu Projesi kapsamında eğitim aldılar.

Yapılan etkinliklere birlikte 40 çocuk takip edildi ve ciddi derecede bir ilerleme kaydedildi. Yıldız Dağları eteklerindeki merkeze bağlı Dereköy de bulunan Doğa Eğitim Merkezinde çocuklar teknoloji bağımlılığından kurtulmak amacıyla geleneksel oyunlar oynadılar.

çocuk oyunları masallar kukla Ebru resim heykel drama ve müzik gibi atölye etkinlikleri yapıldı. atık malzemelerle sanata dönüştürülmesi için bir takım eğitimler alındı. Alınan bu eğitimler ve yapılanlarla birlikte öğrencilerin el beceri ve zeka gelişimleri de eskiye oranla daha fazla gelişmiş oldu.

Kent yaşamından uzak kalan öğrenciler bu süreçte bazen birbirlerine masallar anlattı yakılan ateş etrafında gitar keman darbuka gibi enstrümanlar çalarak eğlendiler. konuyla alakalı Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir muhabirlere açıklamalar yaptı.

Doğa ile iç içe verilen eğitimler sayesinde çocukların teknoloji bağımlılığından korunduğunu söyledi. Projeyi devam ettirmek istediklerini söyleyen Tahir Demir gelecek Yaz çok daha fazla çocukla birlikte yepyeni projelerle teknoloji bağımlılığı yenmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz şeklinde konuştu.

Yapılan proje ile birlikte öğrenciler hem doğayı hem de kültürü öğreniyor. dezavantajlı olan çocuklar etkinlikler sayesinde hem zihinleri güçleniyor hem de geçmişe dönük geleneksel oyunları tekrardan yaşama ve öğrenme fırsatı elde ediyorlar. Bu proje kapsamında çocuklara hem geleneksel çocuk oyunları öğretildi hem de masallar öğretildi. Gelecek dönemde 40 çocuktan daha fazlası doğada eğitim alacak ve teknoloji bağımlılığı karşısında doğa ile iç içe olacak.