Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Tarım eğitimi iş kapısı oldu

Tarım eğitimi iş kapısı oldu
Spread the love

Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütünün (FAO), Tarım ve Orman Bakanlığı ile tertip ettiği tarım eğitimi programı, Şanlıurfa’da yaşam sürdüren Suriyeliler ve mahalli halk için iş olanağı sağladı.

AA muhabirinin FAO yetkililerinden aldığı istihbarata göre, Japon hükümetince finanse edilen “Beceri ve İmalat Araçları Aracılığı ile Suriyeli Mültecilerin ve Ev Sahibi Toplulukların Geçim Kaynaklarının Güçlendirilmesi Programı” kapsamında 250 şahsa eğitim verildi.

Eğitim alanlardan birçoğu muhtelif işlerde çalışmaya başladı. Düzenlenen uygulamayla bereketli ve doğru sebzecilik konularında eğitim gören katılımcılar, bilhassa Şanlıurfa’daki biber tarlaları ilk olarak olmak suretiyle muhtelif tarım alanlarında iş sahibi oldu.

BM Suudi Arabistan FAO Sürekli Temsilcisi Mohammed Ahmed Alghamdi, Şanlıurfa’da eğitimin gerçekleştiği yerleri gezdiklerini söyleyerek, “Aslında birkaç şehre görev götürülmüş halde.

Sahayı yerinde gördük. Katılımcıların aldıkları eğitimle iş sahibi olmaları gurur verici. Özellikle Suriyelilere tek fırsat sunulması itibariyle proje defa sevindirici.” diye konuştu.

Alghamdi, doğru ve bereketli tarım programları eğitiminin iş bulabilme ve daha çok gelir elde etme yerine defa ehemmiyet taşıdığına işaret ederek, bunun bütün proje kaynakları için tek gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Bu eğitimin Türkiye’de yaşam sürdüren yerinden edilmiş Suriyeliler için hayati önemde devasa tek baht olduğunu altını çizen Alghamdi, şunları kaydetti:

“Onlar zorlu yaşam şartları içerisinde yaşıyor. İş bulabilme imkanlarının oluşmasını öğrenmek oldukça önemli. Bu uygulama eğitmek yerine ehemmiyetli ama yeni tek yaşam inşa etmeleri itibariyle henüz devasa tek mana taşıyor.