Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları başladı

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı.
Spread the love

Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından erişime açıldı ve günlerdir bu anı bekleyen öğretmen adayları tercih başvurularıyla ilgili detayları araştırmaya başladı. Başvuru tarihleri, şartları ve bilinmesi gereken temel noktalar bu yazımızda yer alıyor.

 

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru tarihleri ne zaman başlayacak?

20 bin sözleşmeli öğretmen tercih başvurularını 30 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında yapabilecek. Tercih başvuruları elektronik ortamda gerçekleşecek. Tercih başvurusunda bulunacak öğretmen adayları https://ilkatama.meb.gov.tr/TGiris.aspx adresine giriş yaparak tercihlerini gerçekleştirecekler. 

Sözleşmeli öğretmenler ne zaman göreve başlayacaklar?

Sözleşmeli öğretmenlerin ataması Milli Eğitim Bakanı tarafından 9 Ağustos tarihinde yapılacak. Atanan öğretmenler 2 Eylül 2019 tarihinde göreve başlayacaklar.

Sözleşmeli öğretmenlik tercihleri nasıl yapılacak?

Sözlü sınavda başarılı olan öğretmen adaylarının atamaları, adayların tercihleri de gözetilerek sözlü sınavdaki puan üstünlüğüne göre gerçekleştirilecektir.

Peki sözlü sınav puanında eşitlik olması durumunda ne yapılır?

Sözlü sınav puanının eşitliği söz konusuysa KPSS puan üstünlüğüne bakılmaktadır. Her iki sınavın da eşitliği durumunda ise diplomaya bakılır ve diploma tarihine göre daha önce mezun olan adaya öncelik tanınır. Diplomada yer alan mezuniyet tarihinin de aynı olması durumunda yaşı daha büyük olana öncelik tanınmaktadır. Eşitlik durumu bozulmuyor ve devam ediyorsa, sınav sonucu yeni açıklanmış olan adaya öncelik tanınmaktadır.

Yapılan sözlü sınavda 60 ve üzerinde puanı olan adaylar, en fazla 20 eğitim kurumunu tercih edebilirler.

Adaylar tercihlerini herhangi bir il ya da ilçe milli eğitim müdürlüğüne onaylatacaktır.

Adaylar tercih başvurularında değişiklik yapabilirler mi?

 Adayların tercih değişikliği yapmak istemeleri durumunda dikkat edilmesi gereken temel nokta şudur : Adayların yapmış olduğu tercih başvuruları il ya da ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından onaylanmadığı sürece, tercihlerinde değişiklik yapabilirler.