Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sonbahar depresyonuna acı iyi geliyor

Sonbahar Depresyonuna Acı İyi Geliyor
Spread the love

Yaz ayları geride kaldı ve sıcak yaz günleri artık bitmek üzere bir çok insan Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte mutsuz oluyor ve depresyona giriyor. Bu tarz sorunları yaşayan binlerce insan var. Hatta belki Dünya geneline bunu yayarsak mevsim geçişlerinde psikolojik olarak zorlanan depresyona giren milyonlarca insanın olduğunu söyleyebiliriz.

Uzmanlar ise bu tarz durumda olan vatandaşlara farklı öneriler sunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Pınar Kurt, kırmızı pul biber gibi acı besinlerin mutluluk veren endorfin maddesi salgıladığını söylüyor. Bu mevsimde bol bol acı yemek depresyona giren insanlar için son derece önemli olacak gibi görünüyor.

Sonbahar ve kış aylarında bir çok insan depresyona giriyor. Bu depresyondan bir an önce çıkmak ve hayata adapte olmak gerekiyor. Aksi durumlarda farklı hastalıkların gün yüzüne çıkması bile söz konusu olabilir. Uzmanlarda bu süreçte hayattan kopmamak gerektiğini ve sosyal yaşamın devam etmesi gerektiğini söylüyor. Bazen yediklerimiz içtiklerimiz bile bizi depresyona sokabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Pınar Kurt, beslenmenin önemine dikkat çekerek önemli bilgiler verdi.

Pul Biber, Muz ve Yumurta Tüketebilirsiniz

Bazı gıdalarda mutluluk hormonu üreten endorfin maddesi vardır. Bu madde sadece acı gıdalarda yok. Yumurta, muz gibi besin gıdalarında da bu tarz maddeler vardır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Pınar Kurt, Sonbahar aylarının girmesiyle birlikte bu tarz gıdaların daha sık tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Magnezyum açısından besin değeri yüksek olan gıdaları tüketmekte gerekiyor.  Magnezyum açısından çok zengin olan muz, kabak çekirdeği, badem, ceviz, nohut ve mercimek gibi besinler bu mevsimde tüketilmelidir.

Kış aylarında grip ve nezle olmamak içinde limon ve soğan gibi gıdaları da yaz aylarına oranla daha sık tüketmek gerekiyor. Brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler kış aylarında daha fazla tüketilmelidir.