Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sivrisineklerin neden ısrarlı aynı kişiyi ısırdığı tespit edildi

Sivrisineklerin neden ısrarlı aynı kişiyi ısırdığı tespit edildi
Spread the love

Bazen sivrisinekler her zaman aynı kişiyi ısırır. Japonya’da bununla alakalı bir araştırma yapıldı Kan grubu 0 olan kişiler kan grubu olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından daha fazla ısırılıyor.

bu kan grubuna ait olan kişiler diğerlerine oranla iki kat daha fazla sivrisineklere yem oluyor. kan grubu B olanlar ise 0 ve A grubu arasında yer alıyor. Japonya Zararlılarla Mücadele Enstitüsü uzmanları bir araştırma gerçekleştirdi. Uzmanlar dişi sivrisineklerin tercihinde insanların salgıladığı karbondioksitin önemli olduğunu düşünüyor.

Huffington Post’un haberine göre Florida Üniversitesi’nden Entomoloji Uzmanı Prof. Jonathan F. Day, kan grubu ile alakalı daha fazla çalışmaya gerek duyduğunu belirtti. sivrisineklerin özellikle neden bazı insanları seçtiği konusunda bazı faktörler yayımlandı. profesöre göre sivrisinekler insanların verdiği işaretlere göre yönleniyor. Bu da vücudumuzun üretmiş olduğu karbondioksit ile alakalı ürettiğiniz karbondioksit miktarı sizi sivrisinekler için daha cazip hale getiriyor olabilir. metabolizması hızlı olan kişiler daha fazla karbondioksit salgılıyor. Bu da sivrisinekleri diğer insanlara oranla çok daha fazla çekmenize neden oluyor.

Sivrisinekler karbondioksitin kokusunu 60 metreden alabiliyorlar. ayrıca arabalarında karbondioksit ürettiğini söyleyelim. bu durumda sivrisinekler insanlara cansız varlıklardan ayırt edebiliyor. profesöre göre ikili işaretler devreye giriyor. Egzersiz sırasında salgılanan laktik asit iki işaret arasında yer alıyor. Ciltten salgılanan laktik asit sayesinde sivrisinekler bu durumda sivrisinekler için hedef haline gelebiliyor. sivrisineklerin algılama yetenekleri oldukları iyi insanların olduğu yeri tespit etmeleri hiç de zor olmuyor.

Sivrisineklerin ayrıca mükemmel bir görme yetisi var rüzgara kapılmamak için alçaktan uçuyorlar. koyu elbiselerle fark edilme olasılığınız diğer elbiselere oranla çok daha yüksek sivrisinekler vücut ısısı daha fazla olanları daha fazla ısırıyor.