Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sepsis hastalığı son dönemde arttı

Sepsis hastalığı son dönemde arttı
Spread the love

Serdar Çelebi, mikrop varlığında sepsisin erken tanısının önemine işaret ederek, “Enfeksiyon varlığında Sepsis tanısının gecikmesi tedaviye erken başlanmasını geciktirecek ve Sepsis bağlı ölüm tehlikesini artıracaktır.

Sepsis acil tanı ve rehabilitasyon gerektiren tek haldir.” açıklamasını yaptı. Çelebi, Dünya Sepsis Günü bundan dolayı yaptığı yazılı izahta, sepsisin görülme sıklığının kalp, kanser, inme gibi hastalıklardan daha çok olduğunu açıkladı.

Kalın bağırsak ve meme kanserinden ölümlerin toplamından daha çok insanın Sepsis hasebiyle yaşamını kaybettiğine ilgi çeken Çelebi, “Sepsis, her sene dünyada 30 milyondan çok kişiyi etkileyen ve tahminen 6 ila 8 milyon bireyin ölümüne kapı aralayan tek hastalıktır. Dünyada her 3 saniyede tek bireyin ölümüne sebep olmaktadır.

Özellikle ihtiyar nüfusun ve kanser vakalarının gittikçe artış gösterdiği gelişmekte olan ülkeler için çoğalan tek tehlike olan sepsisin görülme sıklığı ne yazık ki nihai 20 senede yüzde 140 oranında artış göstermektedir.” verisini verdi.

Sepsisin vücuttaki tek enfeksiyona karşı bedenin verilen mübalağalı tepkin olduğunu, toplum arasında “kan zehirlenmesi” denilse de bu deyimin defa doğru olmadığına işaret eden Çelebi, bedende herhangi bir alanda mikrop varlığında buna karşı bağışıklık düzeneğinin tepkin göstermeye başladığını ve bunun kaçınılmaz olduğunu fakat şayet bu tepkin mübalağalı ve denetimsiz olursa bedenin başka doku ve organlarına zarar vermeye başladığını aktardı.

Ne kadar defa uzuv yetmezliği peşi sıra gelişirse ölüm rizikosu o kadar çok gerçekleşir. Organ yetmezliği daha gelişmeden veyahut defa daha düşük uzuvu tutmuşken geri döndürülebilirse hastanın hayata talihi artar.

Yetmezlik ilerleyen uzuv adedi arttıkça da hayat talihi gittikçe azalır. Sepsiste ölüm seviyesi %30 ila 70 arasında seyretmektedir. Erken ve kafi rehabilitasyon ölüm sayısını azaltmaktadır.

Toplum içinde meydana gelen sıradan enfeksiyonlarla sepsisin gelişmediğini açıklayan Çelebi, önceden herhangi bir sıhhat sorunu olmayan şahıslarda ilerleyen sıradan bulaşmaların sepsise dönüşmesinin mevzubahis olmadığını söyledi.