Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sebze yemek inme riskini arttırıyor

Spread the love

Sebze ağırlıklı beslenen insanların daha uzun süre yaşadığı bir gerçek yapılan araştırmaya göre sadece sebze ile beslenen insanlar da kalp hastalığı olasılığı diğerlerine oranla daha az oluyor. Ancak Sebze ile beslenen insanlar da inme riski diğerlerine oranla çok daha fazla İngiliz bilim adamları 48000 kişinin beslenme ve sağlığını mercek altına alarak bir proje geliştirdi.

EPIC Oxford 1993 2001 yılları arasında yapılan proje kapsamında takip edilen katılımcıların yarısını et bu süre içerisinde 2820 koroner kalp hastalığı 300’e hemorajik olmak üzere 1072 inme vakasının olduğu tespit edildi.

Uzmanlar koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin vejetaryenlerde yüzde yirmi iki balık yiyenler de ise yüzde 13 azaldığını gördü. Araştırmanın bir diğer boyutu ise sadece sebze ile beslenenlerin inme geçirme olasılığın yüzde yirmi daha fazla olduğu yönünde.

Uzmanlar koroner kalp hastalığına yakalanma riskinin vejetaryen ve veganlarda daha fazla olduğunu söylüyor. Yapılan araştırmada sadece sebze ile beslenen insanların inme dışında herhangi bir hastalığa daha yüksek oranda yakalanmadığını gördü. Vejetaryenlerde artan inme düşük B12 seviyesi ile bağlantı olabilir konu ile alakalı daha fazla çalışmalar yapılması gerektiği savunuluyor. Diyetisyenlerde sağlık için en iyi beslenmeye çeşitlendirmek olduğunu söylüyor et ağırlıklı beslenmek doğru değil araştırmanın ayrıntıları gelecek günlerde bir dergide yayımlanacak.

Üniversitenin yapmış olduğu araştırmaya toplam 48 binden fazla insan katıldı. 8 yıllık sürekli 48000 insanın beslenmesi ve sağlığı mercek altına alırken yapılan araştırmalarda yıllar içerisinde insanların yakalanmış olduğu hastalıklar ve türlerinin ne kadar değişken olduğu da tespit edildi.

Yapılan çalışma ile alakalı kısa süre sonra çok daha detaylı bir şekilde açıklamalar yapılacak.