Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Satış Pazarlama Uzmanlığı nasıl olunur?

Satış Pazarlama Uzmanlığı nedir
Spread the love

Özelikle Türkiye’de çokça tercih edilen mesleklerden biri de Satış Pazarlama Uzmanlığı olmaktadır.  Bu alanda yer almak isteyen adaylar ilgili meslek hakkında merak ettiği tüm sorulara bu yazı üzerinden ulaşabilirsiniz. Şirketin ya da bağlı olduğu kurumun sorumlu olduğu ürünlerin müşterilere en iyi şekilde sunulmasını sağlayan aşamada satış pazarlama uzmanı bulunmaktadır. Bu konuda bulunan kişilerde ikna kabiliyetinin de ayrıca olması önemlidir. Heder ürün tanıtımı ve satışı da aynı satış pazarlama uzmanı üzerinden yapılmaktadır.

Satış Pazarlama Uzmanlığı Nasıl Olunur?

Bu alanda gelişmek ve ilerlemek isteyen kişilerinde öncelik satış pazarlama hakkında gerekli eğitimi alması gerekiyor. Özel eğitim kurumları hem satış hem de pazarlamayı en doğru şekilde yapmaktadır. Meslek grubu olarak değerlendirilmesi daha sorunsuz olan bölümün lisans ve ön lisans eğitimleri de vardır. 

 • İşletme bölümü
 • İktisat bölümü
 • Pazarlama bölümü
 • Satış ve pazarlama
 • İktisat bölümü mezunları da bu alanda kariyer yapabilmektedir.
 • Satış Pazarlama Uzmanlığı nasıl olunur

  Satış Pazarlama Uzmanlığı nasıl olunur

Lisans ya da önlisans kurumlarından alınan geniş kapsamlı eğitim sonrasında özel şirketlerde ya da devlet kurumlarında iş fırsatlarını değerlendirmek mümkün olabilecektir. Finans açısından da hem kurum ve firmalarda en çok bilgiye sahip olan kişiler olarak değerlendirilen Satış Pazarlama Uzmanlığı kalıcılık olarak da oldukça geniş bir yere sahiptir.

Çalışma Şartları ve Detaylar

Firmada ya da kurumda bulunan çalışma saatlerinin geçerli olduğu bir sistem üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Bunun dışında satış ve pazarlama uzmanları farklı firmalar ile iletişime geçmek için zaman zaman AR – GE çalışması da yapabilmektedir. Kamu personeli olarak bulunan uzmanlarda bu şekilde hem satış hem de pazarlama alanında bulunabilir. Bu durum firmanın ya da kurumun en iyi şekilde kazanmasını sağlayacaktır. Özellikle büyük firmaların ürün tanıtım çalışmaları uzun süreli araştırma sonucunda olabilmektedir. Satış Pazarlama Uzmanlığı kamu personeli olarak çalışmak isteyen adayların KPSS sınavında başarılı puan alması gerekmektedir. 

Aktif çalışma sağlayan uzmanların özel hakları ve ileriye dönük çalışma şartları da vardır. Bunun için meslek olarak değerlendirildiğinde birçok kazançlı mesleğinde önünde geçmektedir. Tatil zamanları için firma ve kuruma bağlı olarak çalışan tüm personeller gibi aynı haklara sahiptir. Özel durumlar olmadığı sürece firmanın ya da kurumun satış ve pazarlama uzmanının tatil günü iptal edilmez. 

Satış ve Pazarlama Uzmanlığı Ne İş Yapar?

Yalnızca ürüne bağlı kalmaksızın kurum ve firmanın hizmet pazarlaması da bu meslek üzerinden yapılmaktadır. Satış ve pazarlama uzmanlığı olarak başlıca yapılan işlerde;

 • Pazar araştırması ve ürün geliştirmesi takibi
 • AR – GE çalışması sonrasında edinilen bilgilerin rapor edilmesi
 • Hedef olarak belirlenen satış ve pazarlama çalışmasını en üstte tutmak
 • Firmanın bulunduğu alanda doğru ve kazançlı satışlarda bulunmak 
 • Yeniliğe açık olmak
 • Mesleki seminerlerde yer almak ve edinilen bilgileri firma sorumluları ile paylaşmak
 • Satış ve pazarlama alanında gerçekleşen güncel değişimleri yakından takip etmek
 • Sürekli ürün ve Pazar alanı arayışında bulunmak ve ikinci bir satış alanını aktif tutmak şeklinde satış ve pazarlama uzmanlığı en iyi şekilde yapılabilmektedir.

Satış ve Pazarlama Uzmanlarının Maaşları Ne Kadar?

Ortalama olarak Türkiye koşullarında yapılan araştırmalar için satış ve pazarlama uzmanlığı olarak çalışma yapan kişiler 3.140 TL şeklinde aylık maaş almaktadır. Bu durum ortalama 7 farklı kişiden oluşarak aylık şekilde belirlenmiştir. Kurum ve firmaya göre daha üstte ya da daha altta bir maaş ile karşılaşılabilir. En yüksek maaş olarak 4.420 iken en düşük maaşta 2.020 şeklinddir.