Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Şanlıurfa’da eğitim yılı sorunlarla başladı

Şanlıurfa’da eğitim yılı sorunlarla başladı
Spread the love

Şanlıurfa’da eğitim ve öğretim senesi, meseleleri da yanında getirdi. Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ili olan Şanlıurfa’da, 780 bin talebe 9 Eylül’de okulun yolunu tuttu. Bu sene, tahminen 70 bin Suriye tebaalı talebe ile bu sayı henüz da yükseldi.

Öğrenci adedinin yükselmesi eşliğinde meseleler da yanında gelir iken, velilerin başkaldırısı ikinci haftadan başladı. Birçok okulda çoğalan talebe adedi ertesi bu vaziyet sınıflara da yansıyor. Kentteki okulların çoğunda sınıf mevcudunun üzerinde olan sayı, hem talebelere hatta öğretmenleri zorluyor. Artan sayı talebenin eğitim niteliği kadar, öğretmenlerin psikolojisini de negatif istikamette etkiliyor.

Özellikle merkez ve belirlenmiş başlı ilçelerdeki sınıfların kalabalık olması şuandan velileri harekete geçirdi. Birecik kazası Ali Karaata İlkokul’unda aynısı meselenin baş gösterdiğini kaydeden veliler, yoğunluktan efkar yandı. Sınıf ve öğretmen adedi yetersiz olan okulda, öğrenciler çift sıralara dört şahıs oturmak mecburiyetinde kaldı. Birçok talebenin okul çantası vb.

Malzemelerini yere bıraktığı iddia edilirken, ayakta kalan talebelerin bile bulunduğu öne sürüldü. Kentteki çoğu okulda benzer meselelerin yaşandığı aktarılırken, veliler Ulusal Eğitim Bakanlığına seslendi. Öğrencilerin eğitimde geride kalmaması gerekliliğini bildiren aileler, yetkilileri vazifeye çağrı etti.

Öte yandan, şehirde aşağı yukarı her sene yaşanan mesele geçen sene da aileleri çileden çıkarttı. Türk Telekom Ortaokulu’nda eğitim gören talebelerin velileri, okuldaki talebe adedinin çokluğundan efkar yanarak, sınıflardaki sahip olunan talebe adedinin 60’ı bulduğunu ve talebelerin sıralarda üçlü sayıda oturmak mecburiyetinde kaldıklarını iddia etmişti.

Veliler, okuldaki sahip olunan sayının çok olmasının sosyal aktiviteleri de negatif etkilediğini ifade etmişti. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda koltuğunu çocuklara devretmişti.