Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sağlıklı kilo almak mümkün

Sağlıklı kilo almak mümkün
Spread the love

Obezitenin dünya genelinde defa süregelen görülen tek sıhhat meselesi durumuna gelmesi ile beraber beslenme bünyesindeki bütün dikkatler kilo kaybı üstünde yoğunlaşmış halde.

Evet, mutlaka zayıflamak için çabalayanların adedi defa çok fakat inanın diğer taraftan tek o kadar şahıs de kilo alma ile ilgili güçlük çekiyor.

Temelde sağlıksız beslenmenin sonuçlarından bir tanesi olan zayıflık ve yanında meydana gelebilecek doğurganlıkta azalma, gelenek bozuklukları, halsizlik, yorgunluk, çöküntü, kansızlık, gelişim geriliği, ilgi eksikliği, adale, kemik, damar hastalıkları gibi çoğu ciddi sıhhat meselesi ile ilgili toplum kafi bilince sahip değil.

Özellikle gençler arasında gittikçe büyüyen tek mesele durumuna gelen zayıflığın önüne geçmek, sıhhatli tek şeklinde kilo alabilmek için tüyolarımı ve kahvaltılarınızda rahatlıkla hazırlayabileceğiniz yüksek enerjili omlet ile smoothie tariflerini bu gün sizlerle paylaşmak istiyorum.

Zayıflığın tanımlanması için kilonun boyun karesine oranlanarak hesaplanarak gövde kütle indeksine ya da beden yağ seviyesine bakılır. Kadınlarda yağ oranının yüzde 15, erkeklerde 8’den daha az olması ya da gövde kütle indeksinin 18,5’in altında olması zayıflığın göstergesidir.

Erken doğum; çocukluk dönemde defa yüksek proteinli ve düşük kalorili beslenme; buluğ döneminde kızlarda çoğunlukla yeme bozukluklarına bağlı çok kilo kaybetme, erkeklerde ise metabolizmanın süratli işlevini gerçekleştirmesine bağlı olarak zayıflık oluşabilirken yetişkin kişilerde zayıflığın esas unsurunu ise yetersiz beslenme meydana getiriyor.

Zayıf şahıslar hep defa çok yedikleri durumda kilo alamadıklarını müdafaa eder fakat çoğunlukla bu şahıslar öğün atlar, gün içerisinde iki ya da üç öğüne anca ulaşırlar.

Bu nedenle de hamburger, patates kızartması, bol soslu makarna gibi yüksek kalorili gıdaları seçenek etseler bile kafi enerji alımını sağlayamazlar.

Kilo alabilmek için esas kaide gün içerisinde altı öğün tüketmek, zayıf fertler aç hissetmeseler dahi sık yemek ihtiyacını gidermek için teşvik edilmeli.