Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sağlık çalışanları daha fazla korunacak

Sağlık çalışanları daha fazla korunacak
Spread the love

İki sıhhat çalışanından birinin meslek ömürleri süresince minimum tek sefer kesici delici alet yaralanmalarına maruz kaldığı sıhhat hizmetlerinde güvenlik kültürünü ilerletmek ve sıhhat çalışanlarının çalışma standartlarını arttırmak emeliyle hareketlerini devam ettiren Hasta ve Sıhhat Çalışanı Güvenliği Platformu, kesici delici alet yaralanmaları konusunda tek paylaşım toplantısı düzenledi.

Hacettepe Üniversitesi’nde tertip eden “Kesici Delici Alet Yaralanmaları E-Eğitim Modülleri” başlıklı toplantıda, kesici delici alet yaralanma oranlarını azaltmak için üstünde çalışılan çevrimiçi eğitim modülleri tartışmaya açıldı. Açılış konuşmasını Platform Öncüsü Prof.Dr. Serhat Ünal’ın yaptığı toplantıda, kesici delici alet yaralanmalarının tarifi, sıhhat profesyonelleri için oluşturduğu tehlikeler, yaralanmalardan savunmak için ihtiyaç duyulan tedbir ve savunma prosedürleri, böyle yaralanmaların muayenehane, toplumsal ve ekonomik maliyetleri, riziko etkenleri ve iyi program örnekleri gibi konular konuşuldu.

Hasta ve Sıhhat Çalışanı Güvenliği Platformu Öncüsü Prof.Dr. Serhat Ünal, “Geçtiğimiz dönemde, sıhhat çalışanlarının kesici delici alet yaralanmalarına marufiyeti konusunda gerçekleştirdiğimiz anket çalışmasında, ülkemizdeki sıhhat profesyonellerinin yüzde 54’ünün meslek ömürleri süresince minimum tek sefer kesici delici alet yaralanmalarına maruz kaldığını belirleme ettik.

Sağlık çalışanlarının ve hastaların güvenliğini ciddi şeklinde etkileyebilecek bu yaralanmaların ise yalnızca yüzde 20’sinin bütün bildiriliyor. Yine yaptığımız anket neticelerine göre; yüzde 61’lik tek genellikle yaralanmaya en fazla etki altında kalan meslek grubu hemşireler olurken; en çok yaralanma nedeninin ise yüzde 42 ile enjektör iğnesi batması bulunduğu neticesi meydana çıktı.

Bu bilgiler kendimize kesici delici alet yaralanmaları konusunda ciddi ve acilen müdahaleye gereksinim bulunduğu görülen tek tabloyu meydana koyuyor,” diye konuştu. Kesici delici alet yaralanmalarına marufiyet konusunda yüksek oranların eğitim ile tersine çevrilebileceğini altını çizen Ünal sözlerine şöyle devam etti: “Oranlar her ne kadar ciddi düzeyde olsa da, bu tabloyu eğitim ile düzeltmek olası.

Biz Platform olarak yaşama geçirdiğimiz anket çalışmasının sonrasında bize tek yol haritası belirledik. Bu kapsamda toplantılar, çalıştaylar yaptık; literatüre katkı mümkün kılabilecek kılavuzlar derledik ve çevrimiçi konferanslar ve soru-cevaplar ile ulaşabileceğimiz kadar defa sıhhat çalışanına ulaşmaya çalıştık.