Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sağlık Bakanlığı’na lise ve lisans mezunu 6800’den fazla hemşire istihdam edilecek

Sağlık Bakanlığı Atama Kılavuzu Yayınlandı
Spread the love

SAĞLIK BAKANLIĞINA LİSE VE LİSANS MEZUNU 6800’DEN FAZLA HEMŞİRE İSTİHDAM EDİLECEK

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı ilana göre lise diploması bulunan 1800 civarında hemşire adayı, lisans diploması bulunan 5000 hemşire adayı istihdam edilecek. Önceki yazılarımızdan birinde Sağlık Bakanlığı’nın 12 bin personel alacağını duyurmuştuk, bu yazımızda da hemşire adayların başvurabilmesi için beklenen şartlar, kontenjanlar, kontenjanların nitelik kodları ve birimlere dağılımı gibi detaylardan bahsedeceğiz.

Yayımlanan ilana göre Türkiye’nin tüm illerinde farklı sayıda kontenjanlar açılmış ve hem lise mezunları hem de lisans mezunları istihdam edilecektir. Aranan şartlar genelde eğitim üzerine olmakla beraber Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, adayın kamusal hak mahrumiyeti olmaması ve çalışmaya engel olacak sağlık kusurunun bulunmaması.

Eğitim şartları ve mezuniyet durumuna göre alımlar iki çeşit kategoride yapılacaktır. İlk olarak 2125 nitelik koduyla belirlenen birim için adayların lise kurumunda ebelik, hemşirelik, sağlık memurluğu bölümlerinden birini bitirmesi gerekmektedir.

6205 kodu ile belirlenen birime başvurabilecek adayların ebelik, hemşirelik, sağlık memurluğu alanlarından birinden 101, 103 veya 104 dal numarasıyla işlem yapması gerekmektedir.

1835 hemşire adayının lise mezunları arasından istihdam edilecek olmasıyla beraber kalan 5000 hemşire adayı ise lisans eğitimi alan ve lisans diplomasına sahip olan adaylar arasından seçilecektir. Bu 5000 kişinin hangi lisans bölümlerinden mezun olmuş olmaları gerekiyor derseniz Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Hemşirelik, Sağlık memurluğu bölümlerinden diploması olan adaylar 4605 nitelik koduyla başvuruda bulunabilir.

Yine lisans eğitimi şartı aranan nitelik 1 adaylarının 3204 nitelik kodunu, nitelik 2 adaylarının 3205 kodunu ve nitelik 3 adaylarının 3297 nitelik kodunu kullanarak başvuruda bulunması gerekmektedir. Lisans mezunu adaylarının mezuniyet alan kodlarını takip ederek başvurularını yapmaları beklenmektedir.

Yapılacak olan toplam 6835 hemşire alımının detaylı biçimde hangi illerde olacağına Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde ilgili tabloya bakabilirsiniz.