Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Sağlık Bakanlığı erken ölümlerin nedenini araştıracak

Sağlık Bakanlığı Erken Ölümlerin Nedenini Araştıracak
Spread the love

Uzun ve sağlıklı yaşam herkesin hayali olsa da bazen erken ölümler meydana geliyor. Dünya genelinde erken ölümler giderek artıyor. Birçok üniversite bu alanlarda çalışmalar yaparak erken ölümlere neden olan maddeleri araştırıyor.

Sağlık Bakanlığı da erken ölümler ile alakalı araştırmalarını arttırıyor. Ülke genelinde birçok alanda çalışmalar yapılacak. Sağlık Bakanlığı bir dizi kontrol yapacak ve bu kapsamda 18 yaş üstünde olan herkesin tansiyonu ölçülecek. 40 yaş üzerinde olan vatandaşlara farklı uygulamalar yapılacak.

40 yaş üzerinde kadın erkek fark etmeden tansiyon, kalp, şeker gibi rahatsızlıklara ne kadar yatkın oldukları belirlenecek. Bu tarz rahatsızlıklara yatkın olan kişiler için sağlık takvimi oluşturulacak. Yapılan araştırmalar ile erken ölüm sayılarının azaltılması planlanıyor. Yapılacak olan uygulama şuanda sadece 4 şehirde yapılacak. Pilot 4 şehir seçilecek ve taramalar bu şehirlerde olacak.

40 yaşından itibaren 4 şehirdeki vatandaşlardaki hastalıklar tespit edilecek. Özellikle tansiyon, şeker, kalp krizi riskleri çıkartılacak. Ailelerinde olan rahatsızlıklar tespit edilerek erken ölümlerin nedenleri araştırılacak. 2020’den itibaren Türkiye genelinde, uygulanması planlanıyor. Yapılacak bu çalışmalar doğrultusunda ülke genelinde erken ölümlerin ana nedenleri ortaya çıkacak. Erken ölümlere neden olan hastalıklar hakkında çalışmalar yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün kronik hastalığı olan bireylerin tarama ve izlemlerinin ayrıntılı raporlanabilmesi amacıyla hizmete sunduğu yeni platform devreye girecek. Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Yöntemi ve Hastalık Yönetim Platformu bu ay Kırıkkale, Manisa, Adıyaman ve Samsun’da başlayacak.

Eğer başarılı olursa bu çalışma, ülke geneline yayılacak. 18 yaşından büyük herkesin tansiyonu ölçülecek. 40 yaşından büyük olan herkesin ise tansiyonu başta olmak üzere aile hekimleri tarafından da şeker hastalığı ve kalp krizi riskleri ölçülecek.