Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Robotik ve Kodlama Eğitmenliği nedir?

Robotik ve Kodlama Eğitmenliği nedir?
Spread the love

Problemlerin tespiti ve çözümü üzerinde gerekli olan aşamalar robotik ve kodlama eğitmenliği tarafından yerine getirilmektedir. Temelini bilgisayar eğitimi olan bu sistemle, bilgisayarlarla kodlama ve problem çözme aşamalarını sağlatabilecek eğitim verilebilmektedir. Aynı zamanda bilgisayarların kontrollü ve faydalı kullanımlarının da sağlandığı bu eğitim ile bilinçli bir bilgisayar kullanımına özgü eğitim de verilebilmektedir. Eğitmenler, ebeveynler, öğretmenler ve bu konuda eğitim almak isteyenlere verilebilmektedir. Bu eğitimde mezuniyet şartı da aranmamaktadır. Bu sebeple isteyen herkes çocuklarının ve öğrencilerinin öğrenimleri için bu eğitimi alabilirler. Robotik ve kodlama eğitimi veren kurumlar aracılığı ile ilgili eğitimden fayda sağlayabilmek mümkün olabilmektedir. 

Robotik ve Kodlama Eğitmeni Olma Koşulları Nelerdir?

Bilgisayarların doğru kullanımlarını sağlamak ve çocukları bu konuda en iyi şekilde eğitmek adına alınması gereken eğitimlerden biri olan Robotik ve kodlama eğitimi, her bireyin rahatlıkla alabileceği eğitimlerden biri olmaktadır. 

  • Anne ve babalar
  • Okul öncesi çocuklara eğitim veren eğitmenler
  • İlkokul ve lise dengi okullarda eğitim ve öğretim veren öğretmenler
  • Bilgisayar öğretmenleri ve bu alanda çalışmalar yürütenler robotik ve kodlama eğitmenliği için gerekli eğitimi alabilirler.

Alınacak bu eğitim sonrasında teknolojinin gereklerini rahat ve sistemli bire şekilde kullanmak mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda eğitimin sonrasında çocuklara bilinçli bilgisayar kullanımları da sağlanabilmektedir. 

 

Robotik ve Kodlama Eğitmenliği nedir?

Robotik ve Kodlama Eğitmenliği nedir?

Robotik ve Kodlama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Robotik ve kodlama eğitimi, birçok alanda fayda sağlayabilen bir eğitim olmaktadır. Bu eğitim ile teknolojik, özellikle de bilgisayar kullanımı ve işlemleri öğrenilebilmektedir. Genellikle anne ve babalar, öğretmenler tarafından tercih edilen bu eğitim ile bilgisayar çağında en iyi eğitim çocuklara ve öğrencilere verilebilmektedir. Peki, robotik ve kodlama eğitmeni olabilmek için yapılması gerekenler neler olmaktadır? Birçok üniversitenin eğitim programları arasında Robotik ve kodlama eğitmenliği yer almaktadır. Eğitimler sınava tabii olarak verilmektedir. Eğitim sonrasında yapılacak olan sınavdan geçerli notu alan herkes sertifikasını alabilecektir. Eğitimi alacak olan bireyin belgesi sıradan bir belge olmayacak, üniversite tarafından verilen ve resmi nitelikli bir sertifika olacaktır. Sertifikaya sahip olabilmek için başarılı olmak gerekmektedir. İlk sınavlarında başarı elde edemeyenlere de yeni sınav için haklar verilebilecektir. 

Robotik ve Kodlama Eğitiminin İçeriği Neler Olmaktadır?

Bu eğitim teknoloji çağının giderek gelişmesi sebebi ile ve bilgisayar kullanımlarının oldukça küçük yaşlarda kullanımının mümkün olması sebebi ile gerekli bir eğitim haline gelmiştir. Peki, robotik ve kodlama eğitiminin içerikleri neler olmaktadır?

  • Bilgisayarların doğru ve etkili kullanımları
  • Bilgisayarlardaki işletim sistemlerine ilişkin bilgilendirme ve eğitim
  • Bilgisayar programlamaları ve uygulamalarına ilişkin eğitimler
  • Robotlar, kullanım alanları ve kullanımlarına ilişkin eğitimler
  • Çocuklara özel robotik kodlama eğitimi gibi çeşitli içeriklerde eğitimler verilebilmektedir. 

Bu eğitimler sayesinde teknolojinin gereklerine hâkim olabilmek ve çocuk eğitiminde teknolojinin alanını belirleyerek sağlıklı eğitimi verebilmek mümkün olabilmektedir.

Robotik ve Kodlama Eğitim Süreci Hakkında 

Üniversitelerin ilgili sertifika programlarına başvuruda bulunanlar ilgili eğitimi alabilirler. Üniversitelerin bu alanda belirlediği eğitim süresi 30 gün olmaktadır. Bu sürecin sonunda eğitim alan Robotik kodlama ve eğitmenliği adayına sınav uygulanmaktadır. Sınavı başarılı bir şekilde neticelendirmiş olan her birey de sertifikasını alabilecektir. İlk sınavda başarı elde edemeyen adaylar, bir sonraki sınav için de hak sahibi olabilecektir. Sınavların başarılı neticelendirilmesi sonrasında verilecek olan belge bir sertifika olmakta, en önemlisi de resmi bir nitelik kazanmaktadır. Sertifikayı alanlar üniversitenin bu eğitim programının resmi sertifikasına sahip olacaktır. Öğrencilerin ve çocukların eğitimini de destekleyecek bu sertifikadan öğretmenler ve ebeveynler olarak faydalanabilirsiniz.