Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Reçetesiz ilaçlar ani kalp durdurabilir

Reçetesiz ilaçlar ani kalp durdurabilir
Spread the love

Amerika’da senede 350-400 bin, Türkiye’de tahminen 70 bin şahıs ani kalp durması hasebiyle yaşamını kaybediyor. Birkaç dakika içerisinde gerçekleşen bu ölümlerin sebepleri arasında kardiyomiyopatiler (kalp adalesi hastalıkları), miyokarditler (kalp adalesi iltihabı) gösteriliyor.

‘Ani kalp durması çağımızın felaketi’ diyen Kalp ve Damar Cerrahisi Eksperi Prof.Dr. Bingür Sönmez, ehemmiyetli uyarılarda yer aldı. Kalpteki sorunun yansıdığı ritim bozukluğunun ölümcül olduğuna ilgi çeken Prof.Dr. Bingür Sönmez, “Ani kalp ölümleri yüzde 80 oranında erkeklerde daha çok görülüyor.

Östrojen hormonları onları koruduğundan ani kalp krizlerinin bayanlarda görülme seviyesi daha düşük. Ancak gelişmekte olan ülkelerin en ehemmiyetli meselesi, gençlerde kalp hastalıkları sıkça görülmeye başlaması. Bunun en ehemmiyetli sebebi ise gerilim ve kötü beslenme.

Ani kalp krizini engellemek yerine bilhassa riziko etkeni olan aileler başka bir deyişle diyabeti, yüksek tansiyonu olan, ailesinde erken ölümler görülen şahıslar kesinlikle 30 yaşından ardından senede tek sefer güç testi yaptırmalı, 40 yaşından ardından kesinlikle bilgisayarlı anjiyo yaptırarak koroner damarlarının vaziyetini öğrenmeli” dedi.

Ani kalp durmasının erken dönemde hastalık tablosu vermediğine ilgi çeken Prof.Dr. Sönmez, hastaların yüzde 20’sini suskun kalp hastalarının oluşturduğunu açıkladı. Sönmez, mümkün bulguları ise şu şekilde sıraladı:“Şanslı olan sinyal alan hastalardır fakat hastalarımızın yüzde 20’si suskun kalp hastaları. Bunlar suskun suskun can veren hastalardır.

Sabah yatağında ölü tespit edilen, halı sahada yığılan, hem de profesyonel sporcular içinde dahi yarışma esnasında hayatını yitiren suskun kalp hastaları var. Bu insanları erken dönemde tespit etmenin tek yolu senelik yapılacak rutin kontroller.