Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Probiyotikler bağırsak sağlığını destekliyor

Probiyotikler bağırsak sağlığını destekliyor
Spread the love

Probiyotiklerin tesirleri konusunda bulgular veren Prof.Dr. Baş, kilo muayenesi ve sıhhatli mikrobiyata temasının, sindirim ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardım eden probiyotiklerin kilo kontrolündeki tesirinin ele alındığı toplantıda, aşırı kilonun bundan sonra global tek sorun olduğunu ve obeziteye bağlı ölümlerin adedinin her geride bıraktığımız sene arttığını açıkladı.

Baş, 1980’den ardından obezite ve çok kilonun yetişkin kişilerde yüzde 27,5, çocuklarda yüzde 47,1 oranında artış gösterdiğini, dünyada obez ya da aşırı şişman olan erişkin nüfus seviyesi yüzde 37 iken, nihai 33 senede obezite seviyesi düşen ülkenin belirleme edilmediğini vurgulayarak, bu vaziyet karşısında sıhhat örgütleri, inceleme kuruluşları ve bilim dünyasının sıhhatli kilo kontrolüne ait tedbirler almaya başladığını kayıt etti.

Bağırsak bariyerinin tahminen 400 metrekarelik tek yüzeyi kapladığını söyleyen Baş, bedenin enerji harcamasının tahminen yüzde 40’ını kullandığını ve aşağı yukarı her 5 gün içerisinde tek yenilendiğini ifade etti.

Bağırsak mikrobiyotası ve beden ağırlığı arasındaki bağlantının kapsamı geniş olarak çoğu çalışmada incelendiğini kaydeden Baş, probiyotiklerin sindirim sağlığını düzenlediğinin üstünde durarak, normal ağırlıktaki şahıslara göre, şişman ve obez kişilerin mikrobiyotalarının bozulduğunu ifade etti.

Prof.Dr. Murat Baş, probiyotiklerin yağ depolanmasını azalttığına ve dışkı ile yağ atımına takviye olduğuna işaret ederek, uygulanan çalışmalarda probiyotik takviyesinin, daimi açlık ve yemek yeme talebi hisseden şahıslarda ağırlık kaybını artırdığını söyledi.