Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Poşet çaylar risk teşkil ediyor olabilir

Poşet çaylar risk teşkil ediyor olabilir
Spread the love

Bir sitede yayımlanan incelemeye göre tek tek plastik çay poşeti sıcak su ile etkileşime girdiğinde suya 11,6 milyar mikroplastik ve 3,1 milyar henüz ufak nanoplastik parçalar bırakıyor ve parçaların tümü çıplak gözle görülemeyecek kadar ufak.

Aslında poşet çaylar defa uzunca tek müddettir kağıt malzemeden üretiliyor ve bu da sıhhat için hiçbir tehlike teşkil etmiyor. Ancak bilhassa vatan dışındaki birkaç firma ürünü henüz da ucuza mâl etmek yerine plastik bazlı malzemelerle çay poşeti geliştirmeye başladı.

Tehlike olan şey ise işte tam anlamıyla bu. Kafaları kurcalayan tek başka sual da Türkiye’de fazlaca rağbet gören kağıt çay poşetlerinin sebep üretildiği. Bakın Herbalist Tarkan Güveloğlu bu hususta neler söyledi:

“Öncelikle poşet çaylarda sarf edilen torbanın ham maddesi herkesin bildiği kağıt değil. Öyle plastik veyahut kanserojen sahibi olan maddeler de barındırmıyor. Böcek ilacı ihtiva etmesi de olası değil zira sıkı denetimden geçiyor. Çayların yer aldığı torbacıklar, tek muz ağacı türü olan abaka (musa textilis) ağacının yapraklarının kalın saplarından elde ettikleri liflerden inşa ediliyor.

Bu lifler defa metanetli olmasından gemilerdeki halat yapımında dahi kullanılıyor.” Fitoterapi Eksperi Prof.Dr. Erdem Yeşilada ise “Halen toplam abaka lif imalatının yüzde 85’i Filipinlerde inşa ediliyor.

Hazırlanan kâğıt hamuru hidrojen peroksit ile beyazlatılıyor. Hidrojen peroksit bizim yaralarımızı temizlemede kullandığımız oksijenli su.