Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Polis alımında KPSS puanı 65 puana mı iniyor?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine 22 personel alımı ilanı yayınlandı
Spread the love

Polis olmak için ilgili KPSS sınavından en az 70 puan alınması gerekiyor. Bu konu hakkında yeni bir açıklama yapan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, puan sınırının bir miktar daha aşağı çekilebileceğini belirtti.

NTV kanalına katılan ve burada yeni bilgiler paylaşan Süleyman Soylu, polis adaylarını yakından ilgilendiren, önemli bir açıklama yaptı. Program içerisinde KPSS puan sınırına değinen Soylu, gerekirse 70 olan puanın belirli bir seviyede düşürülebileceğini kaydetti. Güvenlik birimlerine alınacak olan adayların titizlik ile incelendiğine dikkat eden Süleyman Soylu, geçtiğimiz yıllarda 10 bin özel harekatçı alımına 300 bin adayın başvurduğunu, 8500 bekçi alımına ise 280 bin kişinin başvurduğunu dile getirdi. Eğitimlerin 4 aydan 6 aya çıkarılacağını söyleyen Soylu, akabinde ise 8 aylık bir eğitimin uygulanacağına dikkat çekti. Polis alırken 2 yıllık meslek yüksekokulu zorunluluğunu hatırlayan bakan, yazılı ve spor testleri gibi önemli elemelerin olduğunu hatırlattı. 

Polis Alımında Minimum Alınması Gereken KPSS Puanı 65 Olabilir

Polis alımında çok fazla talep olduğunu belirtilen Süleyman Soylu, ön lisans mezunları için taban KPSS puanının 70’e indirdiklerini ancak ilerleyen zamanlarda 65’e de inebileceğini söyledi. Bununla birlikte sınırda kalan adaylar için sevindiren bir gelişme yaşandığı söylenebilir. Daha önceki çalışmalarda polis olmak için istenen KPSS puanı 70’e çekilmişti. Taleplerin ve isteklerin bir hayli fazla olması, bu limitin 65’e çekilebilme fikrini doğuruyor. Puan için değişikliğe gidilebilecek olsa da aynı durum boy sınırı için söylenemez. Uluslararası standartların olduğunu vurgulayan Soylu, boy sınırı için tartışmalara son vermiş oldu. Kısmi renk körlüğü adına gelen talepleri de değerlendirmekte olduklarını söyleyen bakan, diğer ülkelerdeki şartların göz önünde bulundurulacağını belirtti.