Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Özel okullardaki kitap fiyatları cep yakıyor

Özel okullardaki kitap fiyatları cep yakıyor
Spread the love

2019-2020 eğitim öğretim döneminde 15 milyon öğrenci devlet okullarından 1,5 milyon yakın öğrenci de özel okullarda derslere başlayacak. Özel eğitim kurumlarının fiyatları birçok aileyi zor durumda bırakıyor.

Özel okullara ait bir başka eleştiri ise pahalı kitap fiyatları üzerinden geldi. Döviz kurlarının artması ile birlikte özel eğitim kurumlarındaki ders kitaplarının yanı sıra yıllık ücretlerde de artış gözlendi. İthal kitapların fiyatları okula ve sınıfa göre değişmekle birlikte 900 TL ile 1800 TL arasında değişiyor. Bu da çocuğunu özel okula gönderen anne ve babalar için oldukça fazla bir mali yük anlamına geliyor.

Milyonlarca öğrenci 2019-2020 sezonun başlamasına bekliyor. 2019 yılında uygulanan özel okul fiyatları birçok aileyi zor durumda bırakıyor. Özel okulların hem yıllık ücretleri hem de kitap fiyatlarının fazla olması eleştirileri de beraberinde getiriyor. Büyük paralar ödenerek ithal edilen kitap fiyatları özel okullarda 900 ile 1800 TL arasında değişiklik gösterebiliyor. Konuyla alakalı tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği başkanı İbrahim Taşel de önemli açıklamalarda bulundu.

Taşel kitap fiyatlarının okullara sınıfa göre değişiklik gösterdiğini ancak en ucuz kitabın 900 lira en yüksek kitabında 1800 lira arasında değişiklik gösterdiğini vurgulayarak okul kitaplarının asla piyasa fiyatlarını üzerinde satılmaması gerekiyor ancak piyasada özellikle ithal kitapları izinsiz olarak kopyaları satılıyor.

Velilerde korsan kitap olarak tabir edilen bu kitapları okul kitapları ile asla kıyaslamamalı. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan ise velilerin de eğitim için ayırdığı bir bütçe var ya bu bütçede her geçen yıl artıyor kamusal eğitimi yeterlik süresinin ayrılmaması okullar bölgelerarası eşitsiz eğitim koşulları nedeniyle birçok öğrenci tam anlamıyla kaliteli eğitim almakta sıkıntı çekiyor.