Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Oyun Terapisi uygulayıcısı hakkında herşey

Oyun Terapisi uygulayıcısı hakkında herşey
Spread the love

Eğitim ve çalışma alanı çocuklar olan bireylerin tercih etmeleri gereken eğitimlerden biri de Oyun terapisi eğitimi olmaktadır. Bu eğitimi alan ve eğitimin sonunda Oyun terapisi uygulayıcısı olan birey, çocuklara oyun üzerine eğitimi en iyi şartlar dâhilinde verebilecektir. Bu eğitim, özelikle çocuk eğitimi üzerinde mesleki faaliyet göstermekte olan bireylerce alınması gerekmektedir. Özel bir eğitim sonrasında alınacak belge ile mesleki anlamda da gelişim sağlanabilmektedir. Eğitim sertifikasının verildiği meslek ağları da oldukça geniş olmaktadır. Bu alanda öğretmenlerden doktorlara, pedagoglardan, sosyologlara kadar ilgi alanı çocuk ve psikolojisi olan herkes yer alabilmektedir. İlgili meslek erbapları aldıkları eğitim sonrasında çocukların eğitimini daha da profesyonel şekilde yürütebilecektir. 

Oyun Terapisi Uygulayıcısı Olmak 

Dünya üzerinde pek çok mesleğin içeriği çocuklar, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimleri olmaktadır. 

 • Sosyal hizmetler
 • Okul öncesi öğretmenliği
 • İlkokul öğretmenliği
 • Sosyoloji
 • Pedagoji
 • PDR ve psikoloji gibi çeşitli alanlarda çocuk ve psikolojisi değerlendirilmekte bu sebeple bu meslek erbapları aldıkları oyun terapisi eğitimi ile mesleğinde daha faydalı olabilmektedir.
 • Oyun Terapisi uygulayıcısı hakkında herşey

Oyun terapisi uygulaması eğitimi alabilecek olan bu meslek erbapları, çocukların gelişimlerinde daha etkili çalışmalar sağlayabilecektir. Alınacak eğitim bir programdan ibaret olmakta ve uzmanlar tarafından verilen eğitimlerin sonrasında katılımcı eğitim sertifikasının sahibi de olabilecektir. Kısacası alınacak eğitimin resmi bir niteliği olacaktır. 

Oyun Terapisi Uygulayıcısı Olmanın Sağlayacağı Faydalar 

Bu özel sertifika programı üniversite ve dengi kurumların verdikleri eğitim ile alınabilme özelliğine sahip olmaktadır. Birey, İlgili kurumun verdiği oyun terapisi uygulayıcısı sertifikasına, ilgili sertifika koşullarını sağlaması koşulu ile sahip olabilmektedir. Peki, bu sertifikanın sahibi olanların sağlayacağı faydalar neler olmaktadır? Bu sertifikanın sahibi olanlar çocuklar ve oyunları hakkında hem teorik hem de pratikte pek çok bilginin sahibi olabilecektir. 

 • Çocukların yaş oranlarına özgü oyunlar
 • Oyunların çocuk psikolojisine katkıları
 • Oyun türlerinin uyandırdığı etkiler
 • Oyun odası oluşturma
 • Oyun terapileri ile çocuk psikolojisi gibi çocuk ve oyun konulu pek çok bilginin sahibi olabilecektir. 

Bu alanda alınacak eğitimle çocukları oyun ile eğitmek ve tedavilerini sağlayabilmek mümkün olabilmektedir. 

Oyun Terapisi Uygulayıcı Sertifikası Almak 

Çocukların oyun ile eğitim ve tedavisi hususunda eğitimlerin verildiği bu alanda sertifika alabilmek için ilgili sertifikayı verecek olan üniversite ve dengi kurumlara başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu başvuru koşullarının yerine getirilmesi ile sağlanabilecek ve aday sertifika için eğitimden geçecektir. Eğitim program verecek kuruma göre değişim göstermekle birlikte genellikle iki aşamalı olarak sağlanabilmektedir. İlki yüz yüze eğitim olurken, ikincisi de uzaktan eğitim şeklinde olacaktır. Aşamalar sonrasında sağlanacak olan sınavların başarılı şekilde neticelendirilmesi sonrasında eğitim alan aday, oyun terapisi uygulayıcılığı adına hazırlanan sertifikanın sahibi olabilecektir. Sertifika, kurumun adı ile hazırlanmış ve resmi bir niteliğe sahip sertifikası olarak verildiğinden kurumlarda geçerliliği bulunmaktadır. 

Oyun Terapisi Uygulayıcısı Çalışma Alanları

Oyun terapisi uygulayıcısı olarak sertifikasını alanlar çalışma alanlarında yetkinlik ve başarı sağlayabilmektedirler. Nitekim mesleki gelişim adına tercih edilen ve edilmesi gereken bir eğitim olmaktadır. Eğitimi alan öğretmen, sosyolog, psikolog ve pedagoglar, mesleklerini icra ederken durumlara daha farklı metotlarla yaklaşabilecektir. Bu sayede de çocuğun gerek eğitimi, gerek gelişimi, gerekse de sağlığı noktasında en etkili kararları ve çözümleri yerine getirebilecektir. Sertifika dışında sağladığı eğitim ile ön plana çıkan bu süreç, sosyal, gelişimini iyi şekilde sağlamış, sağlıklı bireyler yetiştirilmesi adına fayda getirecektir. Bu ve bu gibi pek çok nedenlerden ötürü sertifika alımı sağlanabilir.