Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Ortak eğitim projesi başladı

Ortak eğitim projesi başladı
Spread the love

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak finansmanı, UNICEF’in yöntem desteği sayesinde yaşama geçirilen ‘Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nin (Eğitimde Birlikteyiz) tanıtımı yapıldı.

Toplantıya Ulusal Eğitim Bakan Muavini Mustafa Safran, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, UNİCEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ile MEB Esas Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu iştirak etti. Bakan Muavini Safran, bakanlık olarak her çocuğun hakkı olan kapsayıcı ve nitelikli eğitimi bütün çocuklara sunmayı hedeflediklerini açıkladı.

Safran, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“2023 vizyonumuzda da belirtildiği emeliyle her çocuk alaka, beceri ve mizacı tarafında eğitimden kariyere uzanabilir ve çocuklarımıza potansiyellerini yapmak olanağı sunabilmek bizlerin asli vazifiyeti.

Farklı gelişim özelliklerine ve öğrenme ihtiyaçlarına sahip çocukların öğrenme ortamlarında birlikte bulunmaları yalnızca farklılıkları olanlar değil bütün çocukların gelişmeyi ve akademik başarısının artmasını desteklediğini gösteren tetkiklerin yer alıyor.

Çocuklar ayrımcılık yapmaz, ayırt etmeyi ne yazık ki bizden öğrenir. Çocuklar merak eder, sorar fakat mutlaka bizden daha fazla değişikliklere saygılılar. Biz onlara birlikte olmanın, farklılıklarımızla bir bütün olmanın bizi zenginleştiren, güçlendiren yanımızın birlikteliğimiz olduğunu aktarabilirsek henüz kuvvetli tek toplumun da zeminini hazırlamış oluruz.

İşte tam bu noktada Ulusal Eğitim Bakanlığı Esas Eğitim Genel Müdürlüğü içeriğinde yapılan ve bütün farklılıklarımızla ‘eğitimde birlikteyiz’ diyen bu projeyle kalifiye, kapsayıcı eğitim sağlanması yolu ile engeli olan çocukların erken çocukluk eğitimine ve ilkokul 1’inci sınıfa erişimlerini artırmayı hedefliyoruz.

Bu kapsamda kapsayıcı eğitime katılan bütün çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin iyileştirilmesini gerçekleştirmeyi, engeli olan çocukların ailelerinin kapsayıcı eğitim hakları, imkânları ve okul-aile işbirliğinin ehemmiyetini ile ilgili farkındalığın artmasını emel edindik.