Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Omurilik yaralanmaları her yaş grubunu etkiliyor

Omurilik yaralanmaları her yaş grubunu etkiliyor
Spread the love

Son dönemde omurilik yaralanmaları artış gösterdi. Omurga ve omurilik yaralanmasında omuz bilinçsiz bir şekilde hareket ettirilirse sorunlar daha da büyüyebilir. Yaşanan vuruk sonrası sağlık personeli gelene kadar kişinin hiçbir şekilde hareket etmemesi gerekiyor.

Konuyla alakalı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Profesör Doktor Kadriye Çetinkaya Öneş 5 Eylül dünya omurilik yaralanmaları farkındalık gününde önemli bir açıklama yaptı. Giderek artan omurilik yaralanmalarından dolayı her yaştan insanın etkilendiğini sosyal psikolojik ve ekonomik boyutlarda bulunan bir sağlık problemi olduğunu dile getirdi.

Beyinden vücuda hareket duyu ve otonom sinir yollarından taşındığı yollar bütünü omuriliğin hasar görmesi halinde yaralanan bölgede ciddi bir şekilde kuvvet ve his kaybının oluşmasına neden oluyor bu durum iç organları bile etkileyebiliyor.

Bu tarz rahatsızlıklarda hastaların fiziksel engeli ön planda olsa da aslında kalp damar solunum ve böbrek gibi hayatı organların etkilenmesi de mümkün olabiliyor. Yaşamı tehdit edebilecek unsurların yola çıkmasın da omurilik yaralanmalarına yol açan sebepler de belli oldu. Özellikle gençlerde motorlu araç kazalarına bağlı travmalar daha yaşlılarda ise kireçlenme nedeniyle oluşan ve seyreden omurilik yüksekten düşme ülkemizde ikinci sıklıkta görülen nedenler arasında yer alıyor.

Ateşli silah ve delici kesici alet ile yaralanmalar spor aktiviteleri sonrasında yaralanmalar ise diğer nedenler arasında yer alıyor. Yaz aylarında sığ suya atlamanın da omurilik lezyonlarında sorunlar yaşanması gerçekleşebiliyor. Ülkemizde bu nedenle her yıl yaklaşık 500 kişinin omurilik yaralanmasına maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Omurilikteki enfeksiyon tümör damar tıkanıklığı ve anormalliklerin yanı sıra omuriliğe baskı yapan bel ve boyun fıtıklarının da buradaki hasara neden olabileceği belirtiliyor. Omurgada ya da omuz ile alakalı en ufak rahatsız edici bir durum var ise mutlaka uzman doktora danışılmalı.