Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Ölümlerin önemli kısmı kalp damar hastalıkları

Ölümlerin önemli kısmı kalp damar hastalıkları
Spread the love

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kemal Erol, Dünya Kalp Günü bundan dolayı yaptığı izahta, dünyada ölüm nedenlerinde birinci sırayı kalp damar hastalıklarının oluşturduğunu söyleyerek, her sene 17 milyon bireyin bu hastalıklar hasebiyle hayatını yitirdiğini ifade etti.

“Ülkemizde de vaziyet değişik değildir, bütün ölümlerin yüzde 40’ı dolaşım sistemi rahatsızlıklarına bağlı gelişmektedir.

İkinci sırada yüzde 20 ile kansere bağlı, üçüncü sırada ise yüzde 12 ile solunum sistemi rahatsızlıklarına bağlı ölümler gelmektedir.

Görüldüğü emeliyle kalp damar rahatsızlıklarına bağlı ölümler açık ara öndedir.” diyen Erol, hayat tarzının kötü istikamette şekillenmesiyle kalp damar hastalıklarının gittikçe arttığını, henüz genç yaşlarda kalp krizlerinin görülmeye başladığını anlattı.

Erol, hareket etmeme, bilgisayar başında geride bıraktığımız uzun saatler, fastfood beslenme, doymuş yağ tüketimin yükselmesi, nikotin, şişmanlık, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi etkenlerin kalp damar hastalığı gelişim tehlikesini artırdığına işaret ederek, şu şekilde devam etti:

“Kalp damar hastalıkları büyük ölçüde önlenebilir hastalıklardır, kapı aralayan riziko faktörlerinin kaldırılmasıyla kalp damar hastalığına yakalanma rizikosu en aza indirilebilir.

Yaşamda yalnızca birkaç ufak farklılık yaparak kalp krizi geçirme, felç olma ve ölüm rizikosu azaltılabilir, bu arada hayat niteliği artırabilir ve de ileriki nesillere güzel tek misal oluşturulabilir.”

Erol, Dünya Kalp Günü etkinliklerindeki ana emelin ülke ve dünya genelinde en başında gelen ölüm nedeni olan kalp damar rahatsızlıklarına ilgi çekmek, halkın bu yolla şuur seviyesini çoğaltmak, toplum düzeyinde kalp damar hastalığına kapı aralayan riziko etkenleri azaltılarak toplumun kalp sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunmak olduğunu aktararak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Kamu kampanyası emeliyle her sene tek slogan belirlenmektedir. Geçmişte ‘Kalbini sev içerisinde sevdiklerin var’, ‘Kalbini sev kırmızı giy’, ‘Kalbin için söz ver’ gibi muhtelif sloganlarla kampanyalar başarı ile yürütülmüştür. Bu sene sloganı da ‘Sevdiklerine, yakınlarına kolay tek söz sunarak Kalp kahramanı Ol’ şeklinde saptanmıştır.

Bu sayede kalp kahramanlarının adedinin yaygınlaşması ve de kalp damar hastalığı ilerleme riskinin azaltılması amaçlanmaktadır.

Sigara içmeyerek, sıhhatli beslenerek, egzersiz yaparak, doymuş yağlardan uzak durarak, kilo almayarak, tansiyonumuzu, kan şekerimizi ve de kolesterolümüzü normal değerlerde tutarak, kalp krizi geçirme riskimizi azaltabiliriz.