Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okuma bayramı için pedagojik uyarı geldi

Okuma bayramı için pedagojik uyarı geldi
Spread the love

Ulusal Eğitim Bakanlığı, ilkokul 1.sınıf öğrencileri için okullarda tertip eden okuma bayramlarında pedagojik yönden hatalı programlar yapılmaması istikametinde ikaz yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Esas Eğitim Genel Müdürlüğünden 81 ilin valiliğine yazı yollandı. Yazıda, okumanın, kişiyi engin malumat, kültür, özgür düşünme, güzel konuşma, öncülük gibi kabiliyetlerle donattığı, bireyin bakış açısının değişmesini ve kendisini henüz iyi ifade etmesini sağladığı vurgulandı.

Ayrıca, bilhassa ilkokul 1.sınıflarda talebelerin okuma coşkusu duymalarını sağlamak için tertip eden okuma bayramı etkinlikleri için uyarılarda bulunuldu. Yazıda, bunların, birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşma ve öz güvenin geliştirildiği, kabiliyetlerin sergilendiği, coşku ve heyecanın hakim bulunduğu etkinlikler olması gerektiği ifade edildi.

Pedagojik esaslar kapsamında okuma bayramlarının mayısın üçüncü haftasından evvel yapılmaması istendi. Etkinliklerin sosyal ve kültürel bağlama makul, dil yeteneklerini geliştirici olması gerektiği de ifade edildi.

Yazıda, okuma ve yazma yeteneklerini edinemeyen talebelerin psikososyal hallerine duyarlı olunarak, sınıflar arası rekabet ortamının oluşturulmamasına ilgi edilmesi gerektiği vurgulandı.

Öğrencilerin ferdi farklılıkları asal alınarak okuma sevgisi ve alışkanlığı edinmelerinin sağlanması gerektiği izah eden yazıda, okuma bayramlarının 2023 Eğitim Vizyonu’nda vurgulandığı emeliyle, talebelerin dilin inceliklerini tanımasını, dili itinalı ve şuurlu kullanmasını destekleyecek şeklinde düzenlenmesi istendi.