Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okullarda yapay zeka eğitimi verilecek

Okullarda yapay zeka eğitimi verilecek
Spread the love

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ve proje ortağı kuruluşlarca hazırlanan 4 yenilik geliştirme projesi, Avrupa Komisyonu Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı (EACEA) ile Türk ve Polonya milli ajanslarından hibe dayanağı almaya hak kazandı.

Avrupa’daki eğitim bakanlıkları, üniversiteler, kalifiye sektör ve bölümünde öncü öğretmen eğitimi müesseselerinin iş birliğinde yürütülecek ve tahminen 1 milyon 200 bin avro hibe sağlanan projeler, STEAM, suni zeka eğitimi ile eğitimde elastik öğrenme konularını içerisine alıyor.

Bu kapsamda Bakanlıkça “Çocuklar için Suni Zeka Eğitimi” projesi de başlatılacak. Manisa Celal Bayar Üniversitesi koordinatörlüğünde toplam 9 ortakla yürütülecek projeyle çocuklara ilkokuldan ardından suni zeka eğitimlerinin verilmesi amaçlanıyor. Projeye İngiltere’den Cambridge Profesyonel Eğitim Akademisi, İrlanda’dan dijital eğitim kuruluşu CCS ve Pobalscoil Neasain okulu, IBM Watson ile İrlanda’nın bilgisayar bilimleri bölümünde öğretmen eğitimi veren resmi profesyonel öğretmen şebekesi CESI de takviye verecek.

2019-2021 seneleri arasında yürütülecek “Çocuklar için Suni Zeka Eğitimi” projesi kapsamında öğretmenler ve öğrenciler için suni zeka eğitim platformu geliştirilecek. Okullar ve öğretmenlere yönelik suni zeka eğitimlerinin çerçevesinin hazırlanacağı projede talebelerin uygulamalı etkinliklerle suni zeka konusunda bilgili olmaları sağlanacak.

Ayrıca oyunlar ve görselleştirmeler vasıtasıyla suni zekayla alakalı keyifli eğitim programları geliştirilecek, okullar için suni zeka eğitimine yönelik kılavuz kitaplar hazırlanacak. 2019-2021 seneleri arasında 24 ay yürütülecek projede 10-18 yaş grubundaki minimum 2 bin talebeye ulaşılması hedefleniyor.

YEĞİTEK’in koordinatör müessese olarak yer aldığı “Geleceğin Yenilikçi Öğrenme Ortamlarını Tasarlama” projesiyle de elastik öğrenmeyi merkeze alan yeni tek eğitim modeli oluşturulacak.

Hacettepe Üniversitesi, European SchoolNet (Avrupa Okul Ağı), Portekiz Lizbon Üniversitesi, Avusturya Viyana PH Üniversitesi, İspanya Eğitim Bakanlığının ortakları içerisinde yer aldığı projeyle elastik öğrenme alanlarında pedagoji, senaryo geliştirme ve teknoloji takviyeli eğitim modellerini sahibi olan öğrenme planımı yapılacak.

Proje kapsamında ilk olarak Avrupa’da 11 eğitmen, pedagoji, öğrenme kısmı planımı ve teknoloji tüketimi ile bölgede önde gelen kurumlardan surat yüze eğitim alacak.

Bu eğitmenler, ardından kendisi ülkelerinde uzaktan eğitim vasıtasıyla 3 bin öğretmene ulaşacak.

Esnek öğrenme bölgesine yönelik olarak yaşama geçirilecek tek farklı projeyle de bu hususta aktif öğrenmeyi destekleyecek metodolojik çerçeve, öğretmenler için program kılavuzu ve online kurslar geliştirilecek.