Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okullar açıldı masraflar arttı

Okullar açıldı masraflar arttı
Spread the love

Okullar bugün açıldı yeni eğitim öğretim yılı farklılıklarla başladı. Ekonomi uzmanları da yaptığı hesaplamalar ile birlikte 2019-2020 eğitiminde okul masraflarını ne kadar olacağını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz yıla oranla %17 oranında bir artış olması bekleniyor. Ağustos ayında para harcama grupların da bazı artışlar oldu. Ağustos ayında eğitimde yüze 4,26 artış oldu.

  • Eğitim alanında yıllık enflasyon ise yüzde 17,59 oldu.
  • Giyim ve ayakkabıda ise yıllık yüzde 4,70’lik bir artış yaşandı.
  • Eğlence ve kültür alanında da yıllık olarak yüzde 15’lik bir artış görüldü.
  • 2018 yılında ise eğitim alanında yıllık yüzde 8,65’lik bir artış olmuştu.

Elde edilen verilere göre asgari ücretle geçinen bir ailenin aylık maaşı memur maaşı ile geçinen bir ailenin ise aylık gelirinin yarısından fazlası ilkokula başlayan çocukların eğitim masrafları için gidiyor. Eğitim İş Sendikası bununla alakalı bir haber yayımladı eğitim öğretim döneminin yarın listesi çıkarıldı.

  • Okul öncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1.198 TL
  • İlkokul 1’inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1.813 TL
  • Ortaokula başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1.991 TL
  • Liseye başlayan öğrencinin başlangıç gideri 2.144 TL

Eğitim-Bir-Sen sendikası da okul öncesinde ilköğretim ortaöğretim sonuna kadar öğrencilerin ailelerine birtakım yardım yapılması gerektiğini savunuyor. Aylık olarak 251 TL masraf olduğuna ve bu masrafında hükümet tarafından karşılanması gerektiği savunuyor.

Yapılan sendika hesaplamalarına göre kantin ve yemekhaneye ayrılan parayla okul öncesi İlköğretimde aylık ortalama 440 TL iken ortaöğretimde ise 510 TL seviyelerine kadar çıkıyor. Bu yüzden Eğitim-Bir-Sen Devlet en az 251 TL alt gruptaki aileleri de ilköğretime giden her bir çocuk için en az 251 TL yardım yapılması gerektiğini savunuyor.