Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okul üretimlerine ulaşım imkanı geliyor

Okul üretimlerine ulaşım imkanı geliyor
Spread the love

Ulusal Eğitim Bakan Muavini Mahmut Özer, Türkiye’nin dört tek yanındaki mesleksel ve yöntem ortaöğretim kurumlarında döner anapara kapsamında imal edilen ürün ve hizmetlerin katalogunun yer aldığı internet portalı oluşturduklarını ifade etti.

Özer, içeriğinde döner anapara işletmesi tespit edilen mesleksel ve yöntem Anadolu liseleri ve mesleksel eğitim merkezlerinde imal edilen ürünler ile sunulan hizmetlerin tümünün tek tek noktadan tanıtılması ve bu ürün ve hizmetlere gereksinim duyanların erişimlerinin kolaylaştırılması için tek müddettir internet portalı hazırlıkları yürüttüklerini açıkladı.

Bakan Muavini Özer, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Türkiye’nin dört tek yanındaki mesleksel ve yöntem ortaöğretim kurumlarında döner anapara kapsamında imal edilen ürünlerin kataloguna erişim için internet portalı oluşturduk.

Portala ‘http://mtedose.meb.gov.tr’ hesabından ulaşılabiliyor. Ürün katalogunda mesleksel ve yöntem eğitim kurumlarına bağlı döner anapara işletmelerinde imal edilen ürünler ve sunulan hizmetler belirli kategoriler altında özellikleri ve görselleriyle beraber yer almakta.

Katalogda 13 ana kategoride ürünler gözler önüne seriliyor ve 78 alt kategoride okul vasıta gereçlerinden giyim, ayakkabı ve aksesuarlara, oyuncak, armağanlık eşyadan yapı ve enerji sistemlerine kadar 1752 ürünle alakalı ayrıntılı istihbarata erişilebiliyor.

MEB istatistiklerine göre, bu sene sekiz ayında içeriğinde döner anapara işletmesi tespit edilen mesleksel ve yöntem Anadolu liseleri ve mesleksel eğitim merkezlerinde uygulanan üretimden 171 milyon liralık gelir elde edildi. Ürünler ve hizmetler, mesleksel ve yöntem ortaöğretimde okuyan talebelerin program yeteneklerini geliştirdi.

Öğrencilerimiz, tek taraftan eğitim aldıkları alanlarla alakalı kolay yeteneklerini geliştirirken diğer yandan üretime katkıları değerinde minimum fiyata kadar gelir üretebiliyor. Bakanlık olarak bu hususta bütün okullarımızı teşvik ediyoruz.

Bu kapsamda hazine kesintisinin yüzde 15’den yüzde 1’e düşmesi imalat kapasitesinin yükselmesine oldukça önemli katkıda yer aldı.