Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Warning: file_get_contents(http://thebestofabd.com/mp3.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /home/mesleknet/public_html/wp-content/themes/birtekno/header.php on line 200

Okul reddeden öğrencilere dikkatli davranmak gerekiyor

Okul reddeden öğrencilere dikkatli davranmak gerekiyor
Spread the love

İlkokulda başlangıç adımı çocukların yaşamında en ehemmiyetli dönüm noktası. Bu safha, çocuğun sosyal, duygusal, zihinsel ve fiziksel manada hazır olmasını gerektiren, içinde yeni şahıslar, kaideler ve sorumluluklar barındıran, geniş tek sosyal etrafa doğru atılan ilk devasa ismim.

Bu dönemde çocuklarda ‘ayrılma kaygısı’ meydana çıkabiliyor. Uzmanlar, bilhassa bu vaziyetin ailesi doğrulusunda bağımlı şeklinde yetiştirilen çocuklarda görüldüğüne ilgi çekiyor. Bu süreçte korkutma, tehdit ve şiddetten uzak durulmalı. Çocuğa anlayışla yaklaşılmalı.

Altta yatan sebeplerin anlaşılması için eksper dayanağı alınabilir. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Özalp Ekinci, ilkokul birinci sınıfa başlayacak çocukların okula tamamıyla ahenk sağlamaları ile ilgili aceleci davranılmaması gerekliliğini açıkladı.

Her hafta çocuğun uyumunun kademeli şeklinde arttırılmasının hedeflenmesi gerekliliğini ifade eden Doç.Dr. Ekinci, “Çocuk, en geç tek ay içerisinde validesi olmadan okula tam gün devam etmeli. Okul korkusu yaşam sürdüren çocukların olduğu kadar okulda günü tamamlamaları sağlanmalı. Yoğun ahenk zorlukları olmadıkça çocuk haneye götürülmemeli. Okulda bitiren her sabah çocuğun uyumunu arttıracak” diye konuştu.

Annesi yanı sıra olmadan okulda kalamayan çocukların ahenk süreci için annenin ilk birkaç hafta okulda bulunması gerektiği bildiren Ekinci, “Basamaklı tek tasarı ışığında, ilk zamanlarda çocuğun sınıfına yakın tek yerde bekleyen anne, ardından okulun kantini gibi henüz uzak tek yere geçmeli, en nihayetinde ise okuldan tamamıyla ayrılmalı” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk Ergen Eksper Muayenehane Psikologu Aynur Sayım, okul korkusu veyahut okul reddi vaziyetlerinde yapması gerekenleri açıkladı.